Menu

Buzdolabının Çalışmasında Gazlardan Nasıl Yararlanılır

Buzdolabı Çalışma Prensibi Nasıldır, Buzdolabı Gazlardan Nasıl Yararlanır

Buzdolabı evimizde soğutucu olarak kullanmaktayız, yiyeceklerimizi ve içeceklerimiz içinde saklayarak kısa sürede bozulmasını önlediğimiz gibi taze olarak tüketmemiz mümkündür. Buzdolabının arka kısmında havalandırmada gaz tüpü olduğunu az çok hepimiz görmüş olacağız. Gaz tüpünün buzdolabı için önemi ve nasıl faydalandığını inceleyelim.

Genleşmeye maruz kalan gazlar soğur bazıları ise sıvılaşmaya başlamaktadır. İki farklı sıcaklığa sahip olan nesneler yaklaştığında birbirleri ile ısı alışverişi yaparlar soğuk ise diğerini de soğutmaktadır. Buzdolabının çalışma prensibi de buna dayanmaktadır. İçinde bulunan gazı sıvılaştırarak sıvının ısısını soğutur.

Kompresör motoruna bağlı kanalların içinde azot gazı bulunur motorun bir ucundan ilerleyerek rezistansların içinden dolaşarak tekrar motorun içine geri dönmektedir. Azotun sıvı sıcaklığı 0 dereceden az olmaktadır motorun uyguladığı basınç sayesinde kanallardan dolaşıma başlayarak buzdolabında bulunan sıcaklığı emdikten sonra tekrar buharlaşarak azot tüpene geri dönmektedir.

buzdolabı çalışması

buzdolabı çalışması

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir