Çekingenliğin Nedenleri

Çekingenlik toplum içinde kişilerin çok karşılaştığı ruhsal durumlardandır. Kişiler sosyalleşmek ve insanlarla kaynaşma durumlarında sıkıntı yaşarlar. Başarı ve ruh huzuru bakımından insanların yaşamlarında eksiklik görülmesi yaşanabilir. İnsanlarda, özgüvenle birlikte gelen başarı duygusu insanların topluma dahil olmasına etki yaratır. Güven sorunundan dolayı kişilerde görülen rahatsızlıklar çekingenlik duygularının artmasına sebep olur.

Çekingenlik durumlarda toplum içine karışmakta sıkıntı yaşarlar. Uyum sağlamak sorun görülmez ama insanlar arasında kendilerinin fark edilmesini asla istemezler. İnsanlara karşı nasıl davranacaklarını bilmediklerinden dolayı karamsar bir düşünce ortaya çıkartırlar.

Çekingenliğe sebep olan nedenler; korkaklık, utangaçlık, kendini suçlamak, aşağılık karmaşası yaşanması durumunda görülür.

Dört duygunun karışımı sonucunda çocuklarda başlayan çekingenlik tedavi edilmediği zaman büyüdüğünde aynı duyguları daha ağır şekilde yaşar. Kimisi ailesi veya çevresi tarafından aldığı tepkiler sonucunda bunlara kapılabilir. Bu dört duygu insan ömrü boyunca yaptığı kökü değişikliklerden dolayı etkilenebilir. İnsanlar bu etkene sebep olan sorunların tespitini bularak çözümlerine yönelik hareket etmeleri gerekir.

Çocuklar çevreleri tarafından aşağılanma sözlerinden dolayı zamanla onların kendine olan özgüvenlerini kaybetmelerine sebep olur. Hayatları boyunca yapacakları bütün işlerde başarısızlık ile sonuçlanma düşüncesi çekingenliğin en temelinde yatan unsur olmaktadır.

İnsanların bu duyguya yakalanmaması için kişiler aşağılanma yerine tebrik, kazanma, başarı gibi duygular aşılanmalıdır. Bu duygular sayesinde çekingenlik ortadan kalkarak normal hayatlarına devam edebilirler. İnsanları korkak veya cesaretsiz niye nitelendirmek onlarda daha ağır basmasına sebep olur. Bizde bunları düzeltmek adına daha güzel bir hayat sunulması gerektiğini bilmeliyiz. En başta ebeveynlerde ve daha sonra çevresinde sorunlar görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here