Çene Kayması Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Ortodontik hastalıklardan olan çene kayması, çenedeki kasların zarar görmesi sonucunda disklerin hareket sonucunda düzgün çalışmamasıdır. Erken teşhis edilmesi tedavisinde önemlidir. Kısa zaman içinde düzeltilmesi, tedavisinin uygulanması çenenin tekrar eski haline gelmesini sağlar.

Esneme, yutkunma, konuşma gibi durumlarda şiddetli ağrılara neden olabilir. Ağzınızı açtığınızda ağrı ve kasılma hissediyorsanız çene kaymasına işaret edebilir. Ağrılar spazm oluşturması yüze, başa ve kulağa vurmasına neden olabilir. Genelde çene kaymasında ağrı kulaktan vurur.

Çene kayması belirtileri
Çene kaslarında ağrı ve sancı
Çenede takılma, harekette kısıtlılık
Çene hareketi yaparken tıkırtı ve takılmalar
Çeneyi açıp katma durumunda çenenin yerine oturmaması
Baş ve kulak ağrısı ile kendisini belli eder

Belirtilerden bir kaçının gözlemlenmesi durumunda uzmana başvurarak çene kayması kontrol edilir, erken teşhis tedavisi için önemli olduğundan göz ardı edilmemelidir. En kısa zaman içinde yapılacak müdahale çenenizin sağlığını koruyacaktır.

Çene kayması neden olur?
Uyku halindeyken kişilerde çenelerinin üzerine baskı uygularlar. Sürekli olarak dişlerini tıkmalar çenelerinin hareketlerini engeller. Eklem bozukluklarına neden olarak çene kaymasına neden olur. Çene kaymasının bir diğer nedeni olarak diş tellerinin kullanımıdır. Konuşurken ve yemek yerken çene kaslarınızın sağlıklı çalışmaması, çene kaymalarına neden olacak faktörleri ortaya çıkarmaktadır.

Çene kaymasında nelere dikkat edilmeli?
Çene kısmında ağrı duyulmasına karşılık ağrı kesici kullanılabilir. Yemek vaktinde lokmaları uzun süreli çiğnemeler çene kaslarını geliştirmektedir. Sakız çiğnemekten uzak durunuz. Gün içinde stres dişlerinizi sıkmanıza neden olarak çene kaymasına da neden oluşturabilir. Çene kısmında yapılacak olan ameliyat kolay olmadığından başarı ile sonuçlanmayabilirde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here