Cep Telefonunun Kulağa Zararları

Telefon günümüzün en çok kullanılan teknolojik aletidir. Haberleşme alanında her yaştan insanın cebinde bir adet bulunmaktadır. Teknolojinin gelişimi ile akıllı telefonlar ortaya çıkarak zararlarını çok daha fazla arttırmıştır.

İnsan kulağında bazen çınlamalarının meydana gelmesinin sebeplerinden birisi telefondan kaynaklanmaktadır. Ses oranının kulağımıza fazla gelmesi sonucunda etkilenmemiz kaçınılmaz oluyor. Yaydığı radyonun etkisi de kulağımızın yanı sıra beynimize zarar vermektedir.

Kişilerde uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, depresyon gibi hastalıklar, kulak rahatsızlığından dolayı görülebilir. Kulakta yaşanacak olan çınlama sonucunda hayatımızı olumsuz olarak etkilemesi kaçınılmaz olmaktadır. Cep telefonunu kullanmak, kulağımıza zarar vererek hayat kalitemizi düşürecektir.

Cep telefonu sinyaller doğrultusunda yayın yapmaktadır. Uzun süreli telefon kullanılması, yaydığı radyasyondan kaynaklı olmak üzere kanserlerin oluşmasına sebep olmaktadır. Cep telefonunu fazlası ile kullanan kişilerden dolayı %10’u kronik kulak çınlaması yaşamaktadır. Termal kamerayla yapılan ölçümler sonucunda kulakta 2 derecelik sıcaklık artışı gözlemlenmiştir.

Telefonu kullanırken daha çok kulaklık, bluetooth kullanılması gerektiği öneriliyor. Telefon ilk açıldığı zaman yaydığı enerji konuşurken çok daha fazla etki yaratıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here