Ceviz Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Cevizin faydaları saymakla bitmediği gibi yaprağında da şifa bulunmaktadır. Ceviz ağacından toplanan o taze yapraklar her bakımdan şifa getiriyor. Mayıs ayında çiçeklerini açıp Haziran ayında yaprakları toplanmaya hazır oluyor. Olgunlaşması beklenirse Eylül ayına kadar beklenebilir. Ceviz ağaçları kışın yaprak dökeceğinden erken toplanması gerekmektedir. Fazla bekletilirse yapraklar yaşlanır ve kendiliğinden dökülür. Yaprakların kuru olmaması gerekir, taze ceviz yapraklarının toplanmasına dikkat ediniz.

Ceviz yaprağının faydaları
Kan durdurucu
Kuvvetlendirici etki
Bağırsak kurdu ve solucanlarına karşı koruyucu

Ceviz yaprağını çay olarak hazırlanarak suyu tüketilmesi gereklidir. Sinir bozuklukları başta olmak üzere kabızlığa, iştahsızlığa, kan kirliliğine oldukça faydalıdır. Eskiden insanlar sarılık tedavisinde ceviz yaprağın çayını yaparak kullanmaktaydı. Yemek yemeyen ve iştahı kapalı olan kişiler tarafından tüketilme hazır olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi canlı kalmasını sağlamaktadır.

Ceviz yaprağından elde edilen banyo katkısı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kemik çürümesine kadar iltihaplı tırnaklarda da şifa getirmektedir. Uyuz ve favus hastalığına karşıda kullanılmaktadır. Ağız iltihabının yanı sıra diş eti, boğaz, gırtlak sorunlarında da kullanılmaktadır.

Ceviz yaprağından çay nasıl hazırlanır?
Bir yaprak ceviz yaprağını çay gibi kıyınız. 1 su bardağı su ile beraber cezvede haşlanarak bekletilir. Demlenme sürecinden sonra yapraklar süzülerek ceviz yaprağından çay elde edilir. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilmesinde şifasından faydalanılabilir.

Diğer yöntem ise yarım ceviz yaprağını kıyınız. 1 su bardağı suya ekledikten sonra kaynatınız. 2-3 dakika hafif ısıda kaynatıldıktan sonra süzülerek içilmektedir. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Ceviz yaprağı ile banyo yapımı;
İlk olarak birkaç litrelik suyun içine birkaç parça yaprağı kıyarak ilave ediniz. Bir sonraki gün ise kısık ateşte 5 dakika kaynattıktan sonra banyo suyuna karıştırarak kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here