Menu

Çikolata Yapılırken Hangi Aşamalardan Geçer

Çikolata Nasıl Yapılır, Çikolata Hangi Aşamalardan Geçer

Hepimizin severek yediği çikolatanın nasıl yapıldığını merak ettiniz mi? Hayatımızın her alanında olan gofretlerde tatlılarda en sevdiğimiz şekerlemeler onunla yapılıyor. Çikolata olana kadar bir çok aşamadan geçer sonra bize o lezzetini sunmaktadır.

Çikolatanın hammaddesi olan kakao ağaçlarının yetiştirilmesi gerekmektedir. Yetiştiriciliği amazonlar ve Orta Amerika’ya kökenleri dayanmaktadır. Sahip olunmak istenilen kakaoları meyve olarak vermesi için 5 yıl boyunca büyümesi gerekmektedir. Kısa süreli ağaçlarda meyveler yeterince olgunlaşmamış olur istenilen kalitede çikolata alınamaz.

Kakao meyveleri Conching denilen yöntem sayesinde uzun süreli materyallerin yardımı ile birlikte yoğrulma aşamasına girer. İçine ekstradan fazla malzeme katılmayarak saf hali ile birlikte sofralarımıza kadar ulaşmaktadır, çikolatanın cinsine göre yağları alınır veya ekstradan eklenmektedir. Silindirler sayesinde adeta toz haline gelerek sıvı halini alır sonra kalıplara dökülerek soğutma odalarına çikolata halini alır ardından halkın damak keyfine sunularak üzere tırlar sayesinde ulaştırılır.

çikolata

çikolata yapılırken hangi aşamalardan geçer

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir