Menu

Çinko Bakır Selenyum ve Kükürt Gibi Maddelerin İnsan Vücudu İçin Önemi

Çinko Bakır Selenyum Kükürt’ün Önemi Nedir, Çinko Bakır Selenyum Kükürt’ün İnsan Vücudu İçin Önemi

Sağlığımızın korunması için vücudumuz gerekli mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Çeşitli olarak vücudumuza giren protein, mineral, vitamin gibi maddelerin alınması ile görevleri yerine getirmeyi sağlamaktadır.

Kükürt eksikliği ile birlikte vücudumuzda ve derimizde çatlaklar kuruluk gösterir. Saçlarımızın yıpranması ile dökülmeler başlar, kanımızda bulunan şeker oranını dengelemekte görevli olup tırnak ve derinin onarılmasını sağlamaktadır. bulunduğu besinler kırmızı et, balık, ceviz, yumurta olmaktadır.

Çinko temelinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte görevli olur. Yaraların iyileşmesini sağlayarak hormonların büyüme oranını hızlandırmaktadır. İnsanların ortalama olarak günlük 25-50 mg çinko almaya ihtiyacı vardır bulunduğu besinler fındık, deniz ve tahıl ürünlerinin tüketilmesi ile alınır.

Bakır temel olarak alyuvar üretimi için ihtiyaç duyulur metabolizmamızın düzenli olarak çalışmasını sağlar. Kansızlık ve egzama gibi rahatsızlıkları önlemekte faydalıdır. Bulunduğu besinler çavdar, yeşil, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, mantar içersinde bulunur.

Selenyum vücudumuzda bulunan zehirli maddelerin atılmasını sağlamakta görevli olup bakterilere karşı korur. Vücudumuza esneklik özelliğini sağlamaktadır. Bulunduğu besinler soya fasulyesi, tahıl gibi ürünlerde bol miktarda bulunur.

tahıllar

tahıllar

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir