Menu

Çocuklarda Boy Uzaması Kaç Yaşına Kadar Sürer

Çocukların Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzak, Boy Kaç Yaşına Kadar Uzamaktadır ebeveynlerin özellikle dikkatini çektiği konulardan olup çocuklar içinde psikolojik olarak olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Çocukların boyu gelişme çağlarına kadar devam etmektedir. Aile büyükleri devamlı bir şekilde çocuklarının ne kadar boylarının uzayacağını merak ederler bazı durumlarda endişe duymaktadırlar. Bilindiği gibi doğru bir şekilde beslenen çocuklarda boylarının daha çok uzadıkları görülmüştür. Özellikle beslenmede süt ve süt ürünlerinde bol miktarda kalsiyum olduğu bilinmektedir.

Çocukların boy uzama yaşları 20 olarak bilinse de kızlar için bu rakam 17’i gösterirken erkeklerde ise 19 olmaktadır. Ülkemizde bayanların ortalama boyları 1,62cm olurken erkeklerin ise 1,76cm standartlardır. Çocuğunuzun boy gelişimi ergenlik dönemine kadar yavaşlayabilir özellikle bu dönemde boylarda çok büyük uzamalar olmaktadır.

Kas geliştirme yapan çocukların boylarında gelişmeler yavaşlamaktadır. Boylarınız gelişeceği yere kaslarınız gelişir ve küçük boyda kalırsınız. Kilonuz ile birlikte erken ergenlik dönemi yaşayabilir boyunuz önceden uzayabilirde.

erkek çocuklar boy cetveli kız çocuklar boy cetveli

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir