Çörek Otu Faydaları Nelerdir

Binlerce yıldır insanlar tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkisel ilaç olmuştur. Çörek otunun tedavi ettiği ve insan sağlığına bir çok konuda detaylı şekilde ilgilendiren noktalar olmaktadır. Çörek otunun aslında vücudumuz için oldukça faydalı olduğunu anlamamız mümkün. Yabancı kaynaklardan yola çıkarak elde edindiğimiz bilgiler dünya genelinde insanların ortak görüşlerinden oluşmaktadır.

Çörek otunda başta A, H, C, B1, B2 ve B6 vitamini bulunur. Mineral bakımından selenyum, çinko, magnezyum içeren çörek otu içerdiği en önemli bileşim ise thymol olmaktadır.

Astım: Araştırmalar sonucunda çörek otunun astım hastalığına karşı olumlu yönde etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Dünyaca ünlü Phytomedicine dergisinde yayınlanarak insanlara sunulmuştur. Bilim adamları tarafından anti enflamatuar özelliği bulunduğu öne sürülen ve insanlara faydası olan bitki haline gelmiştir.

Boğaz ağrısı: Kış aylarında özellikle boğaz ağrısı, bademcik şişmelerine iyi gelmektedir.

Karaciğer hastalıkları: Çörek ot mucizevi bir şekilde karaciğer hastalıkları ve zehirlenmelerine karşı koruyucu olduğudur. Bilimsel araştırmalar sonucunda ispatlanarak kanıtlanmış olan bu çalışmada zehirlenmeyi önlemektedir. Çörek otu karbon tetrachloridin zehrinin etkisi azaltarak karaciğeri sağlıklı tutmaktadır.

Meme kanseri: Meme kanserine sebep olan kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatarak erken tanıya imkan tanıyor.

Hafıza güçlendirici: Bir bardakta 8-10 damla çörek otundan elde edilen su damlatılarak günde 2 defa içilmesi hafızayı güçlendirmektedir.

Vücuttaki mikrop ve mantarlar dışında nefes alıp vermenizi de kolaylaştırmaktadır. Kanser gibi hastalıkların önüne geçilmesinde, kan şekerinin düzeyinin belirlenmesinde oldukça etkilidir. Ruh sağlığı ve hormonlar sayesinde büyük etki yaratmaktadır. Vücudun kendi savunma sistemini güçlendirerek dış etkilerden korunmasını da sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here