Menu

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir

Ekmeleddin İhsanoğlu Hayatı, Mhp ve Chp Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu köşk adayı için iki büyük partinin adayı aynı kişiden yana olmuştur.

CHP ve MHP’nink köşk için önerdiği aday olarak gösterilmiştir. Ekmeleddin İhsanoğlu olarak hayata geçen çatı konusunda artık adayın açıklanması gerektiğini düşünmüşlerdir. Açıklamalarda işaret edilen isim olup Türk milletinin geleceğini garanti altına alacağına işaret etmektedir.

Ekmeleddin İhsanoğlu, 1943 Kahire doğumludur. Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ile ilgili ilişkiler konusunda gelişim sağlamış bilim insanıdır. Bir çok makalesi, kitabı, tebliği bulunmaktadır.

Eğitim hayatını Mısır Ayn Şems Üniversite Fen Fakültesi’nden mezun olarak Edebiyat ve Osmanlı kültürü üzerine araştırmalar yapmıştır. 1974 yılında Ankara’ya gelerek Ankara üniversitesi fen fakültesi’nde doktorasını bitirip eğitimine İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden görevli olarak yer almıştır.

Eğitimi ile birlikte İslam ve Batı kültürüne hakim kişiliğine sahip olmuştur. 1984 yılında profesör olmuştur. İslam Tarihi Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin gene direktörlüğünü yapmıştır. İU Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Kurum’unda başkanlık yapıp İU Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü yapmıştır. Uluslararası görevlerde yer alıp Harvard Üniversitesi gibi seçkin yerlerde platformlarda yer aldı. 1 Ocak 2005 yılında İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreterliğinde ilk genel sekreter unvanına sahip olmuştur.

Evli olup 3 çocuk babası olmaktadır. Devlet tarafından Üstün Hizmet Madalyasına layık görülmüştür.

eklemeddin ihsanoğlu

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir