Menu

Cumhurbaşkanlarımız Sırasıyla Görev Süreleri ve İsimleri

Geçmişten günümüze Cumhurun başı olan Cumhurbaşkanlarımız ülkemizi en üst düzeyde temsil etmiş ve başkomutanlık sıfatını taşımışlardır. Cumhuriyet tarihimize baktığımız zaman 29 Ekim 1923 tarihinden günümüze kadar 12 Cumhurbaşkanımız olmuştur. Görev süreleri boyunca en çok Cumhurbaşkanlığı yapan Mustafa Kemal Atatürk olmuştur.

Günümüzde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmaktadır. Halen görevin ve görevini devam ettirmektedir. 28 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanlığı görevini başlamış günümüzde de görevini sürdürmektedir.

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte geçmişten günümüze Cumhurbaşkanlarımız;

1. Mustafa Kemal Atatürk
Görevde kaldığı süre: 29 Ekim 1923 – 10 Kasım 1938

2. İsmet İnönü
Görevde kaldığı süre: 11 Kasım 1938 – 22 Mayıs 1950

3. Celal Bayar
Görevde kaldığı süre: 22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960

4. Cemal Gürsel
Görevde kaldığı süre: 27 Mayıs 1960 – 28 Mart 1966

5. Cevdet Sunay
Görevde kaldığı süre: 28 Mart 1966 – 28 Mart 1973

6. Fahri Korutürk
Görevde kaldığı süre: 6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980

7. Kenan Evren
Görevde kaldığı süre: 12 Eylül 1980 – 8 Kasım 1982 (Devlet Başkanı), 9 Kasım 1982 – 9 Kasım 1989

8. Turgut Özal
Görevde kaldığı süre: 9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993

9. Süleyman Demirel
Görevde kaldığı süre: 16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000

10. Ahmet Necdet Sezer
Görevde kaldığı süre: 16 Mayıs 2000 – 28 Ağustos 2007

11. Abdullah Gül
Görevde kaldığı süre: 28 Ağustos 2007 – 28 Ağustos 2014

12. Recep Tayyip ERDOĞAN
Görevde kaldığı süre: 28 Ağustos 2014 – ???

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.