Menu

Damat Bohçasına Ne Konur

Kız tarafı damata sandıkta bohça verirken neler gider nasıl bir liste hazırlamanız gerekir arkadaşımız güzelcene anlatmış sizde neler götüreceğinizi bilebilirsiniz.

Damada iç çamaşırı takımı, çorap, 3 adet 3 renk iç çamaşırı 3 er tane den 2 ayrı model, havlu, seccade, tespihlik, ayakkabı, terlik, ayakkabı ve terlik torbası, nişanda ya da nikahta bir takım elbise ve elbise torbası bohçayla bir örnek takım, tıraş takımı elektrikli, parfümü, deodorantı, kolonyası, yazlık ve kışlık pijama takımı, ropdöşambır yani sabahlığı kışlığı ve yazlığı, süveter ya da hırka, kemeri, cüzdanı, anahtarlığı, güzel bir bohça ben kızıma kendi ellerimle incilerle işledim hurç yaptım ve içine diğer eşyaları koymak için 3 adet bohça yaptım; üzerine bir maşallah ve içine çörek otu misler gibi kokar. Mendil konur ama ayrılık getirir diye konmaz birde sabun konmaz hatta çeyiz giderken bile sabun gitmez ayrılık olur diye daha önce ya da daha sonra sabunlar gider kız tarafından.

Kayınvalideye seccade, etamin işi, yemenisi iğne oyalı, bir değirme tülbent, bir namazlık tülbent, bir namazlık iğne oyalı mevlit başörtüsü, bir ipek fular mantosunun içine, iç çamaşırı takım iç gömleği ipek ya da saten, 4′er metrelik bir yazlık elbiselik, külotlu çorap, bir döpiyesler, içine 2,5 metrelik bir gömleklik yani bluzluk, terliği gecelik takımı ya da pijama takımı, sabunluk yani lifi, parfümü ya da kolonyası, tespihi ve tespihliği, birde sokakta takması için eşarp başına bunlar güzel bir hurca ya da bohçaya konup damat annesine verilir.

Kayınbabaya seccadesi, takkesi, tespihliği; tespihi, takım elbiselik kumaşına da pantolonluk kumaşı gömleği, kravatı, çorabı, sabunluğu, deodorantı, iç çamaşırı takımı. Bunlar güzel bir bohçaya konup verilir.

Anneanneye ve babaanneye sağlarsa elbiselik 4 metre, iç çamaşırı takımı, iç gömleği elbise içine yani kombinezon çorabı, terliği, yeleği, seccadesi namazlığı, mevlit başörtüsü tülbentten, değirme başörtüsü tülbentten sokak başörtüsü bir de iğne oyalı tülbenti, ayriyeten yazlık eteklik kumaşı 2 metre sabunluk ve güzel bir bohçaya konup yollanır nişandan sonra kayınvalidenin kayınbabanın anneanne ve babaannenin bohçaları nişandan hemen sonra yollanır. Kız tarafınında anne ve babasına da aynı şeyler yapılır… Kızın babaannesi ya da anneannesi varsa ona da bu yukarıda yazılan hediyeler alınır. Bunlar görümlük mühim olan mutluluk olsun ağız tadı olsun. Amin ben yukarıda yazdıklarımın hepsini yaptım damat tarafına güle güle kullansınlar, ben kızımı 7.11.2010 evlendirdim.
Gülnur Biyik

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir