Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir, vücudumuzda alyuvarların oksijen taşımasında yardımcı olan, vücudun kendi imkanları ile üremediği dışarıdan alınması gereken mineraldir. Beslenmemizde demir ağırlıklı et ürünlerin tüketimi önemlidir. Metabolizmamızdaki demir içeriği ihtiyacımızı karşılar, yüzde yetmiş üçlük bir miktarda hemoglobinimizde yer alır. Hemosiderin ve ferritin adındaki moleküllerin içinde yüzde on ikilik demir, en fazla yüzde on yedi olmak üzere bulunur. Demir eksikliğinin yaşanması, vücudumuzdaki demir depolarının boşalması sonucunda hemoglobin, myoglobin gibi enzimlerin azalmasına neden olur. Sinir hücrelerimizle arasındaki iletişimi gerçekleştirir. Hücrelerin birbirleri arasında iletişimin irtibatsızaşması sonucunda hassas noktalarımızda his kaybına sebep olur.

Demir Eksikliğinin Belirtileri

Nefes darlığı: Metabolizmamız normalin dışında çalışma gösteriyorsa eğer demir eksikliği yaşandığının göstergesi olabilir. Çok sık ve derin nefes almak, alınan oksijen miktarının yetersiz olduğunun göstergesidir. Sürekli derin solunma ihtiyacı hissetmek aslında demir eksikliğinden kaynaklandığını gösterir. Demir eksikliği nefes alıp vermemizi zorlaştırarak, normal hayatta daha çabuk yorulma soluklanma ihtiyacı yaratır.

Halsizlik: Demir eksikliği yorgunluk, halsizlik durumlarının habercisidir. Nefes darlığına bağlı olarak vücuda yeterince oksijen alınamaması sonucunda ortaya çıkar. Bir takım halsizliklerin yaşanması demir eksikliğine bağlı olarak görülür.

Saç dökülmesi: Demir eksikliğine bağlı olarak görülen anemi hastalığından dolayı yaşanır. Hastalık insan metabolizmasını etkileyerek oksijen taşımını etkilemektedir. Saç kökleri için hayati önem taşıyan, hayati özelliklerin bulunduğu hücrelerin aktarılmasını sağlamayarak köklerin güçlerini kaybetmelerine neden olarak dökülmeler başlar.

Cilt renginde solma: Vücutta kırmızı kan hücrelerinin düşmesi cilt renginde açıklıklar ve daha çok solmalara neden olmaktadır.

Kalp çarpıntısı: Kalbin sıkışarak çarpıntı olması vücutta demir eksikliğinin habercisidir. Demir eksikliğinden dolayı oksijen ihtiyacı karşılanamaz olur, dokularda eksilmeler yaşanarak kalpte dengesizlik meydana gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here