Menu

Deniz Kaplumbağaları Işık Kirliliğinden Nasıl Etkilenir

Deniz Kaplumbağaları Işıktan Nasıl Etkilenir, Deniz Kaplumbağaları Işık Kirliliğinden Nasıl Etkilenmektedir denizlerde oluşan ışık kirliliği yüzünden canlıların çoğalması etkilenerek soyları tükenme tehlikesi altına girmektedir.

Deniz kaplumbağaları yuvalarını kumsallara yapmaktadır. Mayıs ayından itibaren Eylül ayının sonuna kadar devam eder. Geceleri ay ışığını takip ederek kumsalları bulurlar. Geceleri kumsallarda ateş yakmayınız. Işıkları görerek rahatsız olup yumurtlamayarak tekrar denize geri dönmektedirler. Denizde bırakılan yumurtaların çoğu zarar görmektedir.

Karadan gelen ışıklar yüzünden yollarını kaybederler bazen kumsala vurmuş bir çok kaplumbağa haberini görebilirsiniz. Kumsaldan itibaren 1 mil mesafe içersinde sürat teknelerinin kullanımına dikkat edilmeli. Yavaş hareket ettiklerinden dolayı 5 milden fazla hız yapılması ölümlerine sebep olabilir.

Kaplumbağalar dünyamızda yüz milyon yıldır yaşayan canlılardan olmaktadır. Dinozorlar döneminden itibaren dev kaplumbağalar yaşamaktaydı. Günümüze kadar gelene kadar bir çoğu yok olmuştur. İklim değişiklikleri oluşan doğal felaketler kendilerine zarar vermektedir. Dünyanın sahipleri olarak denizlerde yaşamlarını devam ettirmektedirler.

deniz kaplumbağaları

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir