Menu

Depremden Korunma Yolları

Depremden nasıl korunabiliriz, Depremden korunma yöntemleri, Depremden korunma yolları nelerdir

Deprem Nedir
Yerkabuğu’nun altında oluşan kırılmalar ve gaz sıkışmasından dolayı kayalıklar arasında çıkacak boşluğu bulduğu zaman çıkmak için inanılmaz derecede basınç uygulayarak yer sarsıntısının oluşmasına deprem denir. Deprem insanların bastığı toprakları ve yaşadıkları binalara zarar verebilmektedir.

Depremden Korunmanın Yolları

Deprem sırasında hasarı en az seviyeye indirmek acil durum planı hazırlamanız gerekir. Seminerler veya ebeveynler tarafından bilgilendirme yapıldığı durumunda herhangi sarsıntıda can kaybını minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Sarsıntı oluştuğunda sallanacak olan eşyalarınız düşmemesi için duvarlara sabitlenmesi gerekir. Vida yardımı ile kıpırdamayacak şekilde sabitlenmeli.

Deprem sırasında yangın ve doğal gaz kaçaklarını önlemek amaçlı kapatılması gerekir yada otomatik bir sistemde kendisini kapatmalı.

Maddi olarak insanların zarar görmesinden dolayı kurtulsalar dahi maddi olarak çok zor durumda kalacaktırlar. Depremden korunmak için sigorta yapılması gerekmektedir.

Göçük altında kalındığı durumlarda kurtarma ekipleri yerimizi rahat bulması için elektronik aletlerden fener, telefon, radyo gibi ses çıkartabilecek aletlerin olması hayat kurtarabilir.

Deprem olduğu zaman güvenli alanlarda kendimizi savunmalıyız. Bunlar okullarda sıraların altı, evde dolap kenarları, yatakların yanı, kapı araları olup başımızı koruyacak şekilde ellerimizle kafamızı korumalıyız.

Sarsıntı olduğunda panik yaparak kendimizi balkondan aşağıya atmamalıyız. Binayı terk edeceksek merdivenleri kullanmalıyız 15 saniye içersinde çıkabilirsek tercih edip çıkmalı aksi takdirde evde korunma konumuna geçilmeli.

depremden korunma yolları

depremden korunma yolları

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir