Menu

Doğal Kaynakların Bilinçsizce Tüketilmesinin Etkileri

Doğal Kaynakların Bilinçsiz Kullanımının Canlıların Hayatına Olumsuz Etkileri derecelere göre hayati dahi olabiliyor. Sahip olduğumuz ve tüketildiğinde tekrar geri kazanamayacağımız kaynaklardır.

Doğal kaynaklar tüm canlıların neslinin devamını sürdürebilmek için ihtiyacı olan kaynaklardır. Yaşamsal faaliyetlerimiz için hava, toprak, su, güneşe ihtiyaç duyarız bunlar önemli olup zamanla tükenirler. Bilinçsiz kullanımda sahip olunan kaynaklar zaman içersinde tükenecek noktaya gelerek insanlar için bir evrimin başlangıcı olacaktır.

Hava kirliliğinin oluşması yağmuru yağmasına neden olur toprağa karışan kirlilik yer altı sularına kadar ulaştığı her yerin verimsizleşmesine sebep olacaktır. Su kirliliğine neden olacağından dolayı doğal kaynaklarımız her geçen gün biraz daha hızlı tükenmektedir.

Su önemli doğal kaynaklardan olup evlerimizde kullanımında özen göstermeliyiz azalması durumunda içecek temiz su dahi bulamayız. Dünya üzerinde milyarlarca insan günlük litrelerce su içiyor kaynaklar tükendiği zaman susuzluktan hastalıklara yakalanılır temizlik yapılamadığından dolayı salgına dahi sebep olabilir.

Küresel ısınma ile birlikte doğanın dengesinin bozulması rüzgarları dahi etkilemektedir. Rüzgarların oluşumu azalarak enerji kaynaklarından yeterli verim alınamaz.

Toprağa sahip çıkılmadığı takdirde kirlenme sonucunda üretilen meyve ve bitkilerden yeterli verim alınamaz aynı zamanda insan hayatını tehdit etmektedir. Küresel bir kıtlık yaşanabilir ülkeler sağlıklı yiyecekler için savaşa dahi görebilirler.

Tükenen doğal kaynaklar olan petrol, gaz, kömür, madenlerin zaman içersinde azalması ile birlikte kullanılan araçlar ve ihtiyaçla karşılanılamayacak zaman içersinde insanlar Eskimolar gibi kalın kürkler içersinde yaşayabilirler.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir