Menu

Doğal Nüfus Artışı Nedir

Doğal Nüfus Artışı Ne Demek, Doğal Nüfus Artışına Örnek belirli bir bölgenin 1 yıllık ölüm doğum sayısı baz alınarak yapılan hesaplamalar olmaktadır.

Doğal nüfus artışı bir yıl orantılı olarak hesaplanarak meydana gelen ölümler ve doğum sayısı olmaktadır. Dışarıdan göç alıp vermediği gibi bölgenin ölüm ve doğum sayısı hesaplanarak yapılmaktadır.

Ekonomik ve kültüre bakımından geri kalmış ülkelerden en yüksek olanı ise Afrika olmaktadır. Nüfus sayısı her geçen gün arttığı gibi hızı yüksek olmaktadır. 1990-1995 yılları arasında nüfus artışında Afrika kıtası %28’lik oranla dünya üzerinde en hızlı artış gösteren yer olarak kabul edilmiştir. Avrupa kıtası buna rağmen %0’lık bir oran göstermiştir.

Nüfus değişimi ölüm sayısı ve doğal sayısına göre hesaplanarak doğal artış görünür. Ölüm sayısı fazla ise azalma olurken, doğum sayısı fazla ise çoğalma olmaktadır.

Doğurganlık hızında değişim eğitim, kültürel, ekonomik gelişmelere göre orantılı olarak değişmektedir. Geri kalmış ülkeler ise doğum alanlarında gelişmiş olmaktadır. ülke ve bölgelere göre geri ülkeler daha fazla doğum olmaktadır. Kırsal kesimlerde yaşayanlarda bu oranda yüksek görülmektedir.

nüfus artışı

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir