Doğal Yolla Sivilcelerden Kurtulma

Sivilceler her yaştan insanın karşılaşabileceği cilt problemidir. Genç kızlar ve erkeklerin özellikle ergenlik dönemlerine girdiği zamanlarda artan hormon düzeylerinden dolayı sivilcelerden yana engellenir.

Uyku eksikliği, stres, sağlıksız beslenme, çevresel sorunlar neden olmaktadır. Cildin fazla yağdan dolayı gözeneklerde oluşan siyah noktalar zamanla sivilceye dönüşebilir. Yüzümüzü daima temiz tutarak yağlanmanın önüne geçerek sivilce oluşumu önlenmiş olunur.

Cildimizdeki gözenekler yağ ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkaması sonucunda sivilce oluşmaktadır. Cildimize kayganlığı veren ve onu koruyan yağ üreten bezlerden korunması gerekir.

Normal sabun kullanmak çoğu zaman ciltte sivilce oluşumunu önlemektedir. Bu yüzden yağ bezleri normalden daha aktif şekilde kendisini gösterir.

Bunlar dışında sivilce oluşumuna hormonlar, ilaçlar ve beslenme alışkanlıkları etki yaratmaktadır.

Sivilce oluşumuna neden olmak yiyecekler: Süt ve süt ürünleri, krema, dondurma, insülin direnci, karbonhidratlı ve şekerli yiyecekler, fast food gibi hazır gıdalar.

Sivilce oluşumuna neden olan diğer faktörler: Güneş kremleri, hamilelik, ağda, adet öncesi, doğum kontrol hapları, vitamin eksikliği, mevsim değişikliği, ailede akne sorunu olması, sivilcelere müdahale etmek, güneş ışığı.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin Maskeler

Limon Tarçın Maskesi

1 kaşık limon suyu
1 kaşık tarçın

1 kaşık limon ve 1 kaşık tarçını karıştırarak sivilce olan bölgeye uygulayınız. Cildiniz kuruduktan sonra ılık suyla yıkayınız. Cildinizi yumuşak bir havluyla bastırmadan kurulmanız gerekmektedir.

Portakal Kabuğu Maskesi

Portakal kabuğu rendelendikten sonra havanda ezilerek krem haline getirilir. Sivilcelerin üzerine uygulanarak ılık suyla yıkanarak durulanır.

Sarımsak Maskesi

Bir diş sarımsak ikiye kesilir iç kısmı sivilceniz üstüne sürülür. Bir müddet bekledikten sonra yıkanabilir. Sürekli uygulanması gerekmektedir.

Limon ve Gül Suyu Maskesi

Yarım bardak limon suyu
Yarım bardak gül suyu

Cam bir kasenin içinde malzemelerimizi ilave ederek karıştırınız. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkamalısınız. Karışımı her kullanımda taze olarak hazırlanması gerekmektedir.

Salatalık Maskesi

4-5 adet salatalık

Salatalık rendelendikten sonra püre haline getirilir ve suyu sıkılır. Salatalığın suyunu sıktıktan sonra cildinize uygulayınız ve gözenekler küçülerek, cildiniz ışıltılı görünüme sahip olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here