Doğru Nefes Nasıl Alınır

Canlıların hepsi yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için nefes alıp vermek zorundadır. İnsanların hepsi için nefes alıp verme her zaman ve çok kolay bir şekilde yapılan bir durumdur. Bizim için nefes alıp vermek çok önemlidir. Çünkü insanlar yemek yemeden, su içmeden günlerce durabilmekte ancak nefes almadan birkaç dakikadan fazla yaşamını sürdürememektedir. Bu sebeple doğru nefes almak çok önemli bir konudur.

Doğru Nefes Almak

Nasıl doğru nefes alınacağı konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği bazı genel standartlar vardır. Bunlar; ciğerleri dakikada 4 ile 6 litre arasında hava hacmi ile doldurmak, nefes alıp verme işlemini gerçekleştirirken daha fazla ve verimli olarak hava alabilmek için göğüs yerine diyaframı hareket ettirmek ve solunumu ağızdan yapmak yerine burundan yapmaktır. Ayrıca diyaframdan nefes almak karın bölgesinde bulunan organlara masaj etkisi yapmakta, göğüs ve karın boşluğunda oluşan basınç farklılığını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca mide ve safra kesesinin yukarı yönlü hareket etmesini önleyerek reflüyü ve bazı safra kesesi hastalıklarını önlemektedir. Doğru şekilde nefes alıp vermeyen kişiler karbondioksite daha fazla duyarlıdırlar. Böyle ortamlarda daha sık ve kısa nefes alıp verirler. Düzgün bir şekilde nefes alıp veren kişiler ise bu tür ortamlarda, heyecan ve stres sırasında daha sakin ve normal tepkiler vermektedirler.

Burundan Nefes Almanın Faydası

Ağızdan alınan nefesin birçok olumsuz yanı bulunduğu gibi burundan nefes almanın saymakla bitmeyen faydaları vardır. Burundan alınan nefes horlamayı azaltmaktadır. Uyku apnesi rahatsızlığını önlemektedir. Daha rahat bir uyku uyumayı sağlanmaktadır. Ağız-yüz gelişiminin düzgün olmasını sağlanmaktadır. Burundan nefes alıp verenlerde diş ve çene problemleri daha az görülmektedir. Ağız ve boğazda kurumayı, ağız kokusunu önlemektedir. Boğazla ilgili yaşanabilecek rahatsızlıkları azaltılır. Vücutta oluşan sıvı kaybını önlenir. Akciğer enfeksiyonlarını azaltılır ve akciğerlerin kirli hava ile dolması önlenir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here