Menu

Doğum Sancısı Nasıl Olur?

Hamilelik yaklaşık 40 haftayı kapsayan bir süreçtir. Bu sürecin sonlandığının habercisi olarak da kasılmalar ve sancılar yaşanabilir. Otuz yedinci haftanın sonlarında genellikle kasılmalar başlar. Bu kasılmalar karnın sertleşmesi veya dikine bir baskı hissedilmesi şeklinde yaşanır. Bunlar bebeğin doğuma hazırlanışının ve metabolizmanın doğum esnasındaki gelişmelere zemin hazırlamasının sonucu meydana gelir. Bu kasılmalar doğum sancısıyla karıştırılmamalıdır. Gebelik sancısı zannedilebilen bu kasılmalar ağrı oluşturmazlar. Günde birkaç kez yaşanabilen kısa sürelik ataklardır.

Gebelik Sancısı Ne Sıklıkla Olur?

Eğer otuz yedinci haftadan itibaren başlayan yalancı doğum sancıları gün içerisinde sıklaşmaya başlarsa doğum sancısı olabilir. Gebelik sancısı bir saatlik aralıktan başlayarak zamanla git gide kısalıp birkaç dakikaya kadar düşen bir sıklıkla girer. Ortalama beş dakikada bir ağrı giriyorsa gebelik sancısı olarak kabul edilmeli ve doktora danışılmalıdır. Ayrıca doğum sancıları düzensiz ritimlerde değil periyodik arlıklarla girmektedir

Gebelik Sancısının Şiddeti Nedir?

Kısalmanın ismi servikal kanal olarak bilinen kanalda meydana gelmesinin ardından hamileler kasılmalarla birlikte acı hissi duymaya başlarlar. Öncesinde ağrısız ya da az ağrılı kasılmalar şeklinde görünen doğumun habercisi bu işaretler aşamalar ilerledikçe ağrılı bir hal alır. Bir dakikadan daha uzun zamanlı şiddetli ağrılı kasılmalarınız oluyorsa büyük ihtimalle doğum başlamak üzeredir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.