Doktor Nasıl Olunur Kısaca

Doktor olmak için Tıp Fakültelerinden mezun olmanız gerekir. Tıp fakültelerinde 6 yıl boyunca uzun bir eğitim alacaksınız. Doktor olmak için sahip olduğunuz bilgiler önemli olacaktır ileride yapılacak olan ameliyatlar bakımından. Fakülteyi bitiren öğrenciler doktor ünvanına sahip olur pratisyen adını alırlar.

Uzman doktor olmak için ayrıyetten sınava tabi tutulurlar %10luk bir başarı ile geçenler uzmanlık statusunda yer almaktadırlar.

Gelişmiş ülkelerde pratisyenler uzman olarak kabul edilmektedir, verilen eğitimler daha ağır olduğundan dolayı böyle bir seçim yapılmaktadır. Tıp alanında Doçent ve Profesor ünvanına sahip olmak için uzmanlıktan sonra girilen sınavlar ve tezlerden sonra alınabilmektedir. Derslerinizde başarılı olmalısınız sahip olduğunuz puan Tıp Fakültesine girişte yetmeyebilir.

12 YORUMLAR

  1. Şöyle bir soru yönelteceğim sizlere.Doktor olmak istiyorum gideceğim Lise önemlimidir.Yani herhangi bir lise olabilir mi ? .Cevaplarsanız çok sevineceğim.Saygılar

  2. Ben kanı görünce biraz korkuyorum, ama matematiktede orta iyim ve doktor olmak istiyorum? Since ben kan görme korkusunu ısrarla yenebilir miyim? Ya da doktor olmaktan vazmıgeceğim? Lütfen cevap yazın sevinirim! Teşekkürler!

  3. Hiç sınıfta kalmadan nasıl çocuk doktoru olunur. duyduğuma göre fakülteyi bitirip aile hekimi olunuyormuş sonra sınava girip branş seçiyormuşuz doğru mu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here