Menu

Dolma Kalem Nelerden Yapılır

Dolma Kalem Nasıl Yapılır, Dolma Kalem Nelerden Yapılır Kısaca

Dolma kalemin ana malzemesi olarak sertleşmiş kauçuklar kullanılır. Kauçuk’un içine silindir şeklinde mürekkep haznesi açılır ve içine mürekkep doldurulur. Yazmak için uç bölümünün içinde hazne birbirlerine bağlanır böylece yazı yazarken bu hazneye mürekkep ulaşması sağlanır ve kağıda dökülür. Mürekkep bitince uçta hazneden tekrar mürekkep akmaya başlar ve devamlı olarak yazı yazılabilir.

Kağıda temas eden kısmı iridyum metalinden yapılmaktadır. Mürekkep doldurulması için tepeden veya vakum özelliği yoksa bu şekilde takviye yapılır.

İlkel mürekkepli kalemlerde hazne olmadığından dolayı mürekkep kutularına uçları batırılarak yazılırdı devamlı olarak tazelenme ihtiyacı gerekli olmaktaydı. Zamanla bu gelişerek kalemlerde hazne ihtiyacı düşünülmüş ve eklenmiştir. Bu sayede mürekkep hazneli dolma kalemler daha yoğunlukla kullanılmaya başlanmıştır.

Zamanla kalemlerde değişikliğe uğrayarak 1880 yılına kadar dolma kalem yoğun olarak kullanılırdı. Tükenmez kalemlerin daha pratik ve rahat olmasından dolayı yaygın olarak günümüzde kullanılır.

dolma kalem

dolma kalem

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir