Domuz Gribine Karşı Alınacak Önlemler

İnsanlığın korkulu rüyası olan domuz gribi tekrardan halk arasında ölümlere sebep olmaya başladı. Yapılan açıklamalar gereğince salgın olmadıkları söylense dahi çevremizde dahi domuz gribi olan insanları artık görmekteyiz. İlerlemesi sonucunda insanlar için kurtuluş durumu çok daha zor olmaktadır. Grip belirtilerini taşıdığı gibi ekstradan taşıdıklarından dolayı insanları etkilemektedir.

Domuz gribinin belirtileri sizde varsa dikkat olunuz ve en kısa sürede doktorunuza başvurarak tedavisine başlamalısınız. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk sonucunda domuz gribi olma riskiniz oldukça yüksektir.

Domuz gribinden nasıl korunulur;
Dışarıdan eve geldiğimiz takdirde elimizi, yüzümüzü sabunla yıkayarak mikroplardan arınmalıyız. İlaveten ağız gargarası yapması nefes sonucunda ağzımıza giren bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.
Grip aşısı yaptırmayanlar hastaneye ve sağlık ocaklarına giderek aşısını olabilirler.
Toplu taşıma araçlarından indikten sonra el temizliği yapılmalıdır.
Para, kapı kolu gibi mikrop yuvaları belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.
İnsanlarla tokalaşmayı sonlandırarak uzak durmalıyız.
Öksürük ve hapşırıktan sonra ellerimizi bol suyla yıkamalıyız.
Domuz gribinin belirtileri gözlemlendiği takdirde 7 gün için doktora başvurulmalı.
Bulunduğumuz oda veya alanı sık sık havalandırmalıyız.

Domuz gribi tedavi edilmediği takdirde öldürücü olabiliyor. Tedavisi için belirli ilaçlar bulunmaktadır. İlaçların doğru kullanımı ve gözetim altında olmanızla kurtulabilirsiniz.

Domuz gribi cansız yüzeyler üzerinde ortalama olarak 2-8 saat arasında yaşamaktadır. Sık sık temizlenerek gribe neden olan mikroptan korunmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here