Dondurma Çocuklar için Sağlıklı mı?

Yaz ayının gelmesi ile havaların ısınması yediden yetmişe herkesi etkiliyor. Serinlemek için alternatif yöntemlere başvurulmaktadır. Bunlardan birisi tatile gidemeyen ve içinin serinlemesini isteyenler dondurma severlerdir. Orta yaşlarda olan kişiler için dondurma yemek sorun olarak görülmese dahi yeni doğanlar için öyle değildir. Anneler özellikle çocuklarının sağlığından endişe ettiklerinden dolayı her şeye şüpheci bakıyorlar. Sağlıklı olması kadar besleyici ve gelecekte sağlık sorunlarına sebebiyet olmaması gerekiyor.

Günümüzde üretilen dondurmalara şeker yerine bilinmeyen sağlıksız tatlandırıcılar dahil ediliyor. Doğal salep kullanılması gerektiği yerde suni salep, süt yerine sut ve süt tozu ağırlıklı olmaktadır. Meyve yerine yapay meyve boyası dahil edilerek rengarenk dondurmalar elde edilmektedir. Yeni üretilen dondurmalar daha çok suni şekilde elde edilmektedir. Buz dondurmaların içinde dahil edilen çeşitli katkı maddeleri gelişmiş dünya ülkelerinde yasaklanmıştır.

Ucuza satılan dondurmalar aslında yapay tatlandırıcılar ile doludur. Normalde 1000 ml yazan dondurma 570 gramdır. Katkı maddeleri katılarak hacmi büyütülerek satışları yapılmaktadır.

Çocuğunuza yedireceğiniz dondurma aslında gerçek dondurma mı? Küçüklüğümüzde yapılan dondurmalara katacak katkı maddesi olmadığı gibi dondurma ustaları tarafından yoğrularak yapılırdı. Tatlandırıcı olmadan doğrudan süt, şeker gibi doğal maddelerle hazırlanırdı. Sanırım evde yapılacak dondurma daha lezzetli ve tatlı olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here