Dondurulmuş Gıdaların Faydaları ve Zararları

Gıdaların ömrü uzatılması için dondurma işlemine tabi tutuluyor. Gıdaların bozulmasını önlendiği gibi uzun süre dolapta dondurucularda saklanabilir halde olmaktadır. ihtiyaç durumunda kolay şekilde pişirilmesi, tüketimini kolaylaştırmaktadır. Fast food sektörünü gelişmesi ve tüketiminin yaygınlaşması adına dondurulmuş gıdalar marketlerden evlerinize kadar ulaşabiliyor.

Dondurulmuş gıdaların yararları
Gıdalar saklanması için herhangi katkı maddesi uygulanmaz, gerekli koşullar sağlanarak dondurulma işlemi gerçekleştirilir. Sebzeler önceden ayıklanarak temizlenir,sağlıklı olarak tüketimi sağlanması için temizlenir oldu. Sebzeler ve ürünler zarar görmeyerek tüketilir hale gelir. Dondurulmuş gıdalarda katkı maddesi olmadığından daha sonra tüketim için uygundur. Gıdalar ihtiyaca göre besin değerleri korunarak saklanmaktadır.

Gıdalar dondurulmadan önce soğuk zincir denilen uygulamaya maruz kalır. Soğuk ortamda saklanarak bir anda -40 derecelik soğuğa maruz bırakılır. Tüketimine kadar -18 derecelik soğuk ortamda muhafaza edilir, depolarda 150 gün saklanarak korunmaktadır. Marketlerde bekletilirken sıcaklık değeri -18 derece olmalıdır.

Dondurulmuş gıda alırken nelere dikkat edilmeli
Marketlerde dondurulmuş gıdaların bulunduğu alanların yeterince soğuk olup olmadığı kontrol edilmeli. Ürünün buzu açılmadan evde buz dolabına yetiştirilmelidir.

Alınan ürünlerde kar veya buz olmamalıdır.

Eve getirilen ürünler bekletilmeden dondurucuda muhafaza edilmelidir.

Çözülen gıdalar tekrar dondurulmamalıdır.

Derin dondurucuda bekletilen ürünlerin mikroorganizma üremesi durmaktadır. Çözdürmeden sonra tekrar başlayacağından tüketilmeli veya dondurulmamalıdır. Çözdürülen besinler tekrar dondurulursa zehirlenmeye yol açabilir. Dondurulmuş ürünlerin çözülmesi için sağlıklı şekilde bekletilmeli ya da mikrodalga fırınlarda çözdürülmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here