Menu

Dünya Kendi Etrafında Neden Döner

Dünya Nasıl Döner, Dünyanın Kendi Etrafında Dönüşü Kısaca

Dünyanın kendi etrafında dönüşünü yapması gerekir tabi diğer milyonlarca gezegen gibi dönüşünü sağlama ihtiyacında bulunuyor. Tüm gezegen ve yıldızlar kendi etrafında belirli bir dönüş sağlar. Bunların temelinde gezegenlerin oluşumunun etkisi vardır. Bilindiği üzere evren bing bang büyük patlama sonucunda meydana gelmiştir. Evrene dağılan milyarlarca gezegen yıldız olduğunu düşünürsek bunlar devasal boyutlarda olmuştur. Plazma bulutları olup alev toplu halinde gezegenler sıcaklıklarını ve enerjisini kendisi etrafında dönüşü ile tamamlamaktaydı. Gezegenler soğurken kendi etrafında dönmeye başlayarak şekilleri yuvarlak halini almıştır.

Cisimler dönmeye başlayınca çevresindeki gaz bulutunun etkisi sonucunda aşınmış ve bugünkü hallerini almıştır. Çok hızlı dönerken zaman içersinde enerjisini harcayarak yavaşlamaya başladı. Açılsak olarak momentum korunumu adı verilmiştir.

Halen gezegen ve yıldızlar kendi etraflarında spin hareketler ile dönmeye devam etmektedir. Hızları yavaşlamış ama sabit bir hıza sahip olarak dönüşlerini sağlarlar.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.