Dünyada En Büyük Çölü Nerededir

Dünyanın en geniş ve en büyük sıcak çölü, Afrika kıtasının kuzeyinin büyük bir kısmını kaplayan Sahra Çölü’dür. Diğer bir deyişle Büyük Sahra Çölü, Atlas Okyanusu, Akdeniz, Atlas Dağları ve Kızıldeniz’le çevrilidir.2,5 milyon yaşında ve yüz ölçümü yaklaşık 9.000.000 km² (9 milyon kilometre kare) olan Sahra Çölü’nü, ülkemiz ile karşılaştırdığımız da 10-11 kat büyük olduğu kanısına varabiliriz. Böylelikle bu çölün büyüklüğünü gözümüzde bir nebze de olsa canlandırabiliriz.

Sahra çölünün özellikleri nelerdir?

Diğer adıyla erg denilen bu kum çölü, bilinenin aksine aslında sadece bütün çölün beşte birini kaplamaktadır. Geriye kalan beşte dörtlük kısım ise kaya ve maloz parçalarını kaplamaktadır. Ayrıca yükseklikleri 3265 m’yi bulan Ahaggar ve Tibesti gibi dağlar da bulunmaktadır. Buralar daha çok yağış alan ve göçebelerin konaklamalarına uygun olan yerlerdir. Çölün yüzeyinin büyük bölümünü, ge­niş sırtlarla birbirinden ayrılan alçak çukur­luklar oluşturur. Yağmurun sıklığı ve miktarı mevsimine göre değişir. Sahra Çölü’nün orta kesimlerinde evleri yıkan şiddetli yağ­murlar bile görülmüştür.

Buna rağmen arka arkaya 10 yıl yağış görmeyen bölgeleri de bulunmaktadır. Gündüzleri sıcaklık 60°C dereceyi bulurken gökyüzü genellikle bulutsuzdur ve havada ki nem oranı oldukça düşüktür. Geceleri ise serindir ve özellikle yüksek kesimlerde buzlanma ve don görülebilir. 37 yıl aradan sonra da ilk kez 2016 Aralık ayında Sahra Çölü’nde kar olduğu gözlemlenmiştir. Sahra Çölü etrafında yaşayan nüfus yaklaşık 2 milyona yakındı. Bunların çoğunu ise göçebeler oluşturmaktadır.

Sahra Çölü’nün yer aldığı ülkeler;

Büyük Sahra Çölü Dünyanın en geniş çölü olduğundan dolayı 11 ülke içerisinde sınırları bulunmaktadır. Bu ülkeler;

– Cezayir
– Çad
– Mısır
– Libya
– Fas
– Moritanya
– Mali
– Nijer
– Sudan
– Tunus
– Batı Sahra

Dünyanın en büyük soğuk çölü ise Antarktika’da bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here