Düşük Kan Şekeri Belirtileri Nelerdir

Kan şekerinin 50-60 miligram/desilitre değerinin altına düşmesine hipoglisemi yani düşük kan şekeri denilmektedir. Vücudumuz için şeker çok önemlidir. Vücut organlarının çalışabilmesi için glikoza ihtiyaç vardır. Glikozun azalması hayati organların çalışmasını etkileyip yaşamı tehdit edici durumların oluşmasına neden olur. Bu yüzden düşük kan şekeri acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Az yemek yeme, diyabet hastası ise kan şekeri düşürücü ilaçlarının fazla kullanılması ya da insülin veya kan şekerini düşürücü oral ilaç kullanıldıktan öğün atlanması, aşırı fiziksel egzersiz gibi durumlarda kan şekeri düşebilir.

Düşük kan şekeri belirtileri:

– Baş ağrısı, solgunluk
– Halsizlik, huzursuzluk
– Soğuk soğuk terleme
– Çarpıntı
– Uyanma zorluğu

Vücutta kan şekerinin düşmesiyle vücutta kan şekerini yükselten hormon ve adrenalin salınmaya başlar. Adrenalin karaciğerde depolanan glikojeni glikoza çevirerek kandaki şeker düzeyinin artmasını sağlar. Adrenalin salınmasıyla;

– Titreme
– Nabız sayısında artma
– Sinirlilik
– Göz kararması
– Kusma
– Vücutta genel bir uyuşma hali
– Açlık hissi
– Karın ağrısı
– Eğer beyin etkilenirse; uyku hali, konuşma bozukluğu ve bilinç kaybı gerçekleşebilir.

Düşük kan şekeri acil tedavi gerektirir. Eğer düşük kan şekerli hastanın bilinci yerindeyse hemen ağzından şekerli su, meyve suyu ya da 3-4 parça şeker verilmelidir. Eğer hastanın bilinci kapalıysa; hemen hastaneye getirilmelidir. Beynin şekere ihtiyacı olduğu için geri dönüşümsüz beyin hasarları hastada gelişebilir.

Hipoglisemi diyabet hastalarında özellikle Tip 1 diyabet hastalarında sık görülür. Bu yüzden diyabet hastaları yanında her zaman şeker bulundurmalıdır. Çantalarında ya da kollarında şeker hastası olduğuna dair bir bileklik ya da kart bulundurmaları gerekir. İnsülin kullanan şeker hastalarının gün içindeki öğünlerini unutmaması gerekir.

Şu unutulmamalıdır ki; düşük kan şekeri kan şekerinin yüksek olmasından daha tehlikeli bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here