Düşük Kimlerde Görülür

Düşük durumunun belirtisi kanamadır. Kanamayla beraber ağrıda görülür. Sizlere bu yazımızda düşük en çok kimlerde görülür bunlardan bahsedeceğiz.

Düşük riski genellikle 35 yaş ve üzeri kadınlarda görülmektedir. Kadınlarda yumurta hücreleri 14 yaşında olgunlaşır ve üremeye hazır hale getirmektedir. Her defasında da en kaliteli yumurtalar ilk başta harcanmaktadır. Bu nedenle de kadın 30 yaşına geldiğinde ise en kaliteli yumurtalar geride kalmış olur. Sonuç olarak ise verimli yumurta hücreleri 35 yaşından sonra kalitesi ile birlikte gittikçe azalır. Erkekler de üreme çağı daha uzun sürelidir. 50 yaşından büyük yaştaki erkeklerin eşleri için düşük olma riski çok daha fazladır. Bunun altında yatan neden ise erkeklerin sperm hücresinin yaşlanmasındandır. Yaş ilerledikçe kromozom yapısı da bozulma gösterebilir bu düşük riskini yükseltmektedir.

Özellikle ileri haftalarda yapılan kürtaj işlemi düşük riskini arttırmaktadır. Bunun nedeni ise kürtaj esnasında rahim ağzının genişletilmesi gerekmektedir. Bu genişletme işleminin yapılması da rahmin kapalı kalma mekanizmasını bozabilmektedir. İlerlemiş gebeliklerde kürtaj yapılması ileriki dönemlerde rahim ağzı yetmezliğine de neden olabilmektedir.

Cinsel ilişkiye girmek, birkaç saat ayakta kalmak, yüksek bir yere uzanmak düşük nedeni değildir. Eğer ki bebek rahim içerisine yerleşmiş ise bebek bu tarz ufak tefek aktivitelerden kaynaklı düşmez. Eğer düşük durumu oluyor ise bebek zaten içeriye tutunmamıştır.

İki ya da daha fazla kadının düşük yapmasına “tekrarlayan düşük” denilmektedir. Kandaki pıhtılaşma mekanizmasının fazla çalışması durumunda bebeğin rahim içerisinde kendisine kan damarlarından beslenecek verimi bulamaması sorunu olabilir. Bu tarz durumlarda bebeği besleyecek olan plasenta oluşamadığı için hamilelik durumu düşük ile sonuçlanabilmektedir. Düşük olmasının en fazla görülen nedeni ise budur. Bu durumun tedavisi de bulunmaktadır. Kanda pıhtılaşmayı önleyen iğneler ile bu durumun önüne geçilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here