Menu

Düşük Nedir, Neden Olur?

Hamile bir bayan belli bir süre kendine çok dikkat etmelidir. Asında bir süre değil de hamile olan bayanlar hamilelik dönemince kendilerine çok dikkat etmelidir. Hele de ilk 12 hafta boyunca. İlk 12 hafta zigot olan dölün anne rahmine alışma dönemidir. Bu sebepten ötürü yapılan yanlışta bebeğiniz düşme riski vardır. Genellikle ilk 12 hafta çok önemlidir. Hamile bayanlarda %80 düşük bu haftalar içinde görülür. Bu yüzden ilk 12 hafta kendinize daha bir dikkat etmelisiniz.

Daha önceden düşük yapmış hamile bir bayanla hiç düşük yapmamış bayan arasında düşük riski yüzdesi değişir. 1 kere düşük yapmış hamile bir birey bir daha %20, 2 kere düşük yapmış hamile bir birey bir daha % 30, 3 kere düşük yapmış bir birey bir daha %40, 4 kere düşük bir birey bir daha % 50 düşük yapa riskine sahiptir. Eğer daha önceden düşük yaptıysanız bu durumu doktorunuzla paylaşarak daha güzel önlemler alabilirsiniz.

Hamile bir birey her zaman kendini normal bayanlardan daha farklı tutmalıdır. İki canı olduğunu unutmamalıdır. Bunu bilip önlemlerini almalıdır. Mesela ağır kaldırmamalı, doktorunu izin vermesi dışında ağır sporlar yapmamalı, çok fazla kendini yormamalıdır. Bu uyarıları gerçekten dikkate alalı ve uygulamalısınız.

Bunların yanı sıra doktor kontrollü de çok önemlidir. Hem bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Doktor kontrollerini aksatmamalısınız. Zaten aksatacağınızı da düşünmem bebeğinizi görmeye hevesle gideceksinizdir.

Düşükler daha çok erken dönemlerde yani zigot ve embriyo dönemlerinde görülür. Embriyo gelişip fetüs olduğunda resmen bir bebek olmuş sayıldığından bu dönemde düşük az görülür. Zaten bu dönemde düşen fetüs normal olarak doğar fakat fetüs ölmüştür. Doğması fayda etmez. Bu yüzden kendinize dikkat etmelisiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.