Menu

Düşük Yapmış Bir Bayan Nelere Dikkat Etmelidir

Gebeliğin 20 haftasından önce veya fetusun 500 gram altında olduğu dönemde gebeliğin kendinden sonlanmasına düşük denir. Bu dönemde bebeğin kaybı yani gebeliğin kendiliğinden sonlanmasında rahimde olan kasılmalar ile birlikte, embriyo ile onu saran zarlar plesenta ile beraber rahimden atılır. Bu durumda rahim fizyolojik olarak içeriğini boşaltır. Buna tamamlanmış düşük denmektedir.

Bazen de boşaltma işlemi tamamen bitmez ve uzun bir sürece yayılır. İçeride gebelik materyali parçaları kalabilir. Buna da tamamlanmamış düşük denmektedir. Tamamlanmış olan düşükte hiç bir müdahaleye gerek kalmaz. Ama tamamlanmamış olanda rahim içerisinde kalan parçaların boşaltılması gerekmektedir. Bunun önemsenmesi ileride enfeksiyon kapmaması için gereklidir.bu sebeple düşük yaptığının hisseden veya düşünen anne adayları doktor kontrolüne gitmelidir. Gerekirse kürtaj yöntemi uygulanarak rahim içi boşaltılabilir. Düşükten sonra kadınları bazı konulara önem vermeleri gerekiyor.

Öncelikle kesinlikte düşük yapan kadının moralini bozmaması gerekir. Ve düşük sonrasında daha çok sıvı tüketilmelidir. Bol bol su içmeye önem göstermelisiniz. Eğer çalışıyorsalar işlerine bir kaç gün ara vermeliler. Özellikle sürekli ayakta durmanız gereken yorucu bir işiniz varsa bunu göz önünde bulundurmalısınız. Sağlıklı beslenmeye çok önem vermeleri, vitaminleri yeterince almalı ve uyku düzenine dikkat etmeleri gerekir. Özellikle gazlı içeceklerden bir kaç gün daha uzak durmaları gerekmektedir.

Düşükten sonra belli bir süre içinde gelen kan miktarı oldukça normaldir. Eğer bu süre uzar ve miktarı artarsa bu durumda doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak çok önemlidir. Özellikle enfeksiyon için verilenlere daha fazla dikkat edilinmelidir. En az 2 hafta süre ile egzersiz yapılmalıdır. Bunu kısa yürüyüşlerle de sağlayabilirsiniz.

Düşük yapan kadınlar sağlıklarına çok dikkat etmelidir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.