Menu

Duygusal Açlık Nedir? Belirtileri Nelerdir

Kilo vermek isteyenlere en çok mani olan duygusal açlıktır. Kendilerini ne kadar hazırlarsa hazırlasınlar duygusal açlık ile başa çıkamadıklarından dolayı sıkıntı yaşayabilirler. Cevaplar gereğince duygusal açlık alışılmışın dışında etki yaratır.

Beslenme alışkanlarımız doğrultusunda gün içinde yaşayacağımız sıkıntılardan dolayı açlık hissi yaratılabilir. Stres ve düşünceler gereğince beslenmemizde çeşitli açlıklar yaratılması mümkündür. Sık sık gün içinde yaşayacağımız sorunlardan dolayı duygusal açlık yaşamamız sorun yaratabilir. İnsanların duygusal anlamda açlık içinde olup onları giderme amaçlı egzersiz halinde gösterilir. İlk olarak duygusal açlığı bilmeli ve önüne geçmenin yolları aranmalıdır.

Duygusal açlık; Bulimia nevroza ve anoreksiya nevroza gibi yemek bozuklukları olmaktadır. Gün içerisinde fiziksel olarak hareketliliğiniz dışında, stres, gerginlik, öfke, yalnızlık, depresyon, anksiyeteye yanıt olarak açlık yaratılır. Duygusal olarak açlığın yatıştırılması için yemek yiyerek giderilmesi sağlanır. Fiziksel açlık dışında beyinden gönderilen sinyaller aç olduğumuzu söyler ama duygusal anlamda olur. Gerçekten acıkmamız dışında devamlı olarak duygusal açlıkla sorun yaşamaktayız.

Duygusal Açlıkla Nasıl Baş Edilir?

İstem dışı meydana gelen duygusal açlık kişilerde rahatsızlık yaratabilir. Aç olmasanız dahi yemek yiyerek kilo almanıza neden olabilir. Duygusal açlığı durdurmak adına gerçekten aç olup olmadığı bilinmesi gerekiyor. Kişi kendisine “hayır” cevabını vererek yatıştırmak adına bir bardak su içmelidir. İçilecek su ile kilo sorunlarının önüne geçmeleri mümkündür. Açlık seviyeniz birden bire yukarıya çıkabilir ama başka şeylere odaklanmanız gerekecektir. Birkaç gün boyunca yedikleriniz ve içtiklerinizin dışında hissettiklerinizde kendinizi yemeklerden uzaklaştırmalısınız.

Duygusal açlığa yenik düşerek bir şeyler yediğiniz zaman ertesi güne kendinizi hazırlamalısınız. Yediklerinize dikkat etmek duygusal açlıktan etkilenmekten kurtulabilirsiniz. Strese sokup duygusal açlığa girdiğinden dolayı dikkat ederek bunların önlenmesi sağlanabilir.

Duygusal Açlığın Nedenleri?

Duygusal açlık çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. İş değiştirmek, işten atılmak, yeni bir işe başlamak, hayatında değişiklik, finansal baskı, para sıkıntısı, sağlık problemleri, tükenmişlik hissi, aşk acısı, ilişkilerde sorun yaşanması sebep oluyor. Duygusal açlığın insan yaşamına etki yaratarak sorun olmasına sebep olabiliyor. Başarılı bir diyet için duygusal açlıktan uzaklaşılması gerekiyor. Stres gibi durumlarda açlığa sebep olarak kilo vermenize engel olabilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.