Duygusal Açlık Nedir? Nasıl Önlenir?

Duygusal açlıktan dolayı fazla kilolarınızdan kurtulmanız engellenebiliyor. Bugün çoğu obezite sınıfına dahil edilmiş kişilerde ortak gözlemledikleri duygusal açlık olmuştur. Duygusal açlığı tanımlayacak olursak kişilerin üzüntü, mutluluk, stres ve depresyondan oluşan açlık hissidir. Duygularının verdiği tepkilerden dolayı kişiler açlık hissi ile boğuşurlar. Bunları yenerek acıkmadığınız halde yemek yeme isteğinden kurtulabilirsiniz.

Azminiz bu durumda çok önemlidir. Kendinizi nasıl tutarsanız tutun ama dayanma gücünüz kadar hareket edebilirsiniz. Açlıktan oluşabilecek sorunların önüne geçmeniz gerekmektedir. Duygusal yeme sendromu her kişinin başına gelir özellikle bayanlarda etkisi daha çoktur. Sevgiliden ayrılma, işten kovulma, başarısızlık ve tartışmalar duygusal açlığını arttırıyor. Olumsuz durumlardan kendinizi arındırmak için hobi edinmeye çalışın. Dünyanın sonu olmadığını benimseyin her şey olacağına varıp bir gün başka bir şey sayesine daha iyi hissedebilirsiniz.

Depresyon sonucunda kişilerin daha çok acıkacağından dolayı özgüvenlerini kazanmaları gerekir. Sosyal hayata karışarak spor yapan kişilerin özgüvenleri çok daha yüksek olmaktadır. Duygusal açlıkla baş etmek için mücadelenizi kendiniz vermeniz gerekmektedir. Diyet programı uygulayarak zayıflayanlar için tekrar eski kilolarını geri almalarına sebep olabiliyor. Bireylerin kendilerini düşünerek yapacakları hareketler sayesinde bir nevi olsa açlıklarını bastırarak kilo almalarının önüne geçilebilir. Genelde kişiler duygularını bastırmak için bir şeyler yiyerek gidermeye çalışmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here