Düzenli Egzersizin Faydaları

Egzersize başlandığı zaman düzenli olarak hayatımız boyunca alışkanlık edinmeliyiz. Egzersize kimileri sağlık kimileri ise yaşam kalitelerini yükseltmek için yaparlar. Düzenli olarak yapılan egzersiz kasların sağlıklı çalışmasını, körelmesini ve hamlaşmasını önler. Vücut kendisini toplayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine etki etmektedir. Bilinçli şekilde yapılacak her egzersiz insan sağlığını doğrudan etkiliyor. İnsan kendisini tanıdığı gibi çevikliğini arttırarak bedenini kontrol etmeyi öğrenir.

Gelişmelere bağlı olarak egzersiz yapımı hayatımızın daha yaşanabilir hale getirmesini sağlar. Gün içinde hareketsiz kalanların kemik gelişimi olumsuz etkilenir, düzensiz beslenmeleri vücutlarında yağlanmalara ve sarkmalara neden olmaktadır. Hareket kabiliyetleri azaldığı gibi gün içinde normal işler yaptığında nefes nefese kalırlar. Alışveriş merkezlerinde dahi işler kolaya gelmesi için yürüyen merdivenler hayatımızı köreltmektedir.

Bünyemizin sağlıklı kalması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve çevik olmak adına egzersizlerden geri durmamalıyız. Germe hareketleri yapmak dahi kalori yapmamıza, hareket sistemi, sindirim sistemi, damarların sağlıklı kanları taşımasına etkilidir. Vücudumuzdaki kasların çalışması dış etkilere karşı hep koruma sağlar. Bedenimiz güçlendiği sürece dışarıdan gelecek etkilere karşıda korunmuş olur.

Günlük olarak yaptığımız egzersizin bizlere faydalarını inceleyelim:
Oksijenin vücudumuzda sağlıklı şekilde taşınmasını sağlar.
Kasların oksijene doyarak gelişmesini etkiler.
Kondisyonumuzu sağlar, yorulmamızı önler.
Vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
Günlük hayatın stresinden uzak tutarak sağlığımızın gelişmesini sağlar.
Vücudumuzun esnek olmasını sağlar.
Çevikliğimizi arttırır, hareket kabiliyetimizi geliştirir.
Enerjimizi arttırır ve koruyucu etki sağlar.
Günlük yaşantımızdaki gerilimi minimum seviyeye düşürür.
Sağlıklı karar almamıza yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here