E-104 Katkı Maddesi ve Zararları Nelerdir

E104 katkı maddesi genelde gıdalara renk verilmesi amaçlı kullanılan maddedir. İçecek, meşrubat ve çeşitli gıda ürünlerinde kullanılmaktadır. Şekerli tatlandırıcılarda değişik renk vermesi adına ülkemizde sıkça kullanılmaktadır. Dünya genelinde bir çok ülke E-104 katkı maddesinin gıdalar üzerinde kullanımı yasaklamıştır.

Alacağımız portakallı meyve suyuna o rengi vermek için kullanılan sentetik bir madde olmaktadır. Günümüzde kullanılan sentetik maddeler zararlı olduğu gibi kanserojen madde olmaktadır. Genelde çocukların istemeyerek tükettikleri E-104 maddesinden dolayı erken yaşta deride döküntüler, hiperaktiflik ve astıma sebep olmaktadır. Vücuda alınan madde ilerleyen yaşlarda kişilerde kanser yapıcı etkisi bulunmaktadır. Çocuklar üzerinde etkisi daha yoğun olduğundan dolayı aldıkları gıdalar güvenilir olmalıdır.

Haziran ayında Gıda Kodeksine göre E104 maddesi aromalı içeceklerde bulundurulması takdirlerinde etiketinde bildirilmesi zorunluluğu getirildi. Alışveriş esnasında içecek ve çeşitli gıda ürünleri alırken üzerinde E-104 gıda boyasının bulunup bulunmadığı kontrol edilerek yazmayanları almaları gerektiği vurgulanmıştır. Sağlıklı olarak katkı maddeleri hayatımıza dahil edilmeyerek temiz olan ürünler kullanılmaktadır.

E104 katkı maddesi neden kullanılır?
Ürünlere yeşil ve sarı renk verilmesi amaçlı kullanılmaktadır.

E104 katkı maddesinin kaynağı nedir?
Sentetiktir.

E101 katkı maddesini yan etkisi nedir?
Alerji yapan ve sağlığa zararlı olmaktadır.

Günümüzde bir çok sıvı içeceklerde kullanılmaktadır. Kullanılan katkı maddesine dikkat edilerek insan sağlığına zarar vermemesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here