Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sanat her anlamda yapılabilir. Sanatın alt dalları oldukça fazla olup bunlardan birisine yönelerek sanat yapılmış olur. Ebru sanatı Osmanlı dönemine dayanır. Sanatçı kendi iradesi dışında gerçekleştirir. Renkler suyla karışımları adeta dans ederek ortaya muhteşem görsellerin çıkmasını sağlıyor. Farsça’da bulut, bulut gibi anlamına gelen ebri’den alarak ebru sanatı ortaya çıktı.

Ebru sanatında görsel olarak harikalar ortaya çıkartabilirsiniz. İnsanlar el becerilerini ortaya çıkarmak üzerine ebru sanatına yönelebilir. Tarihte ebru sanatçı oldukça önemli olurken günümüzde değerini kaybetmiştir. Mustafa Düzgünman eserleri ve adı ile önemli ebru sanatçılarındandır. Ebru sanatının yapımı ustalara göre zor, yeni başlayanlara kolay gelmektedir.

Malzemeler
Kağıt: Hamur kağıt ve emici özelliği olan kağıtlar kullanılmalıdır.
Kitre: Yapışma özelliği ile renklerin kağıda yapışması sağlanır.
Tekne: İçerisine kitre konulan kaptır.
Fırça: Ebru boyamasında kullanılır.
Boya: Oksit kırmızı, oksit sarı, oksit siyah ve lahur çiviti renkler Ebru sanatının kullanımı sağlanmıştır.
Öd: renklerin kitre üzerine yapışması ve dağılmasını önler.
Biz: Ebruya şekil vermek üzere kullanılır.

Ebru nasıl yapılır?
Tekne kitreli su ile doldurulduktan sonra kıvam yakalanır. Doğru kıvam yakalanması sonucunda tülbent ile süzülmektedir. Renkler elde edilir, bu sayede ebru sanatında kullanılacak olan boyayı elde ederiz. Çamur benzeri boya sığır ödü katılarak 15 gün dinlendirildikten sonra sulandırılarak kullanıma hazır duruma getirilir.

Ebru sanatı tek seferde yapılır. Fırça ile boyalar suyun üstüne bırakılır ve yönleri ile hareketliliği belirlenir. İstenilen görsellik oluşmasından sonra kağıt teknenin üstüne örtülür ve yapışması beklenerek yavaşça çekilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here