Eğitici Oyunlar Hangileridir

Okullar çocuklarımızın gelişiminde büyük rol alan yerlerdir ve okullarda bir takım eğitici ve geliştirici oyunlar oynanmaktadır.

1-) Kar Yağmur Oyunu

Sınıf içerisinde oynanabilen bir oyundur, oyun süresi olarak herhangi bir limit bulunmaz, dikkati ve kararlılığı geliştiren bir oyundur. Bir başkan seçilerek oyuna başlanır ve başkan sınıftaki herkesi görebileceği şekilde konumlandırılır. Oyuna başlamak için “Fırtına” denildiğinde herkes elleriyle dizine vurur. “Kar” denildiği zaman ise elleri göğüs hizasında , “Yağmur” denildiğinde ise eller yukarı da saklanır. Başkan bu isimleri bir süre düzenli olarak söyler sonrasında sınıftakileri şaşırtabilmek adına karışık söylemeye başlar. Söylenileni yapmayı şaşıran oyuncular oyundan çıkartılırken en son şaşırmadan oyunu bitiren kişi alkışlanarak ödüllendirilir. Bu oyunda tabi ki başkan oyuncuları görebilmeli ve doğru mu? yanlış mı? Yapıyor bakmak zorundadır.

2-) El Çarpma Oyunu

Sınıf içerisinde oynanabilen bir oyundur, oyun süresi olarak son kişiye kadar oynanmaktadır, dikkat ve kararlığı geliştiren bir oyundur. Oyuna başlamak için bir topa ihtiyaç duyulur, öğretmen elindeki topu her yere vurduğunda öğrencilerinin aynı anda ellerini çarpmasını ister, topu yere vurduğu zaman çırpmayan veya geç kalan öğrenci oyundan çıkartılarak en son kalan kişiye kadar devam edilir. Bu şekilde oyun son bulur.

3-) Mevsimler Oyunu

Salon veya bahçe gibi yerlerde oynanabilen bir oyundur, oyun süresi olarak öğrenci başına 1-2 dakika sürmektedir. Bu oyun için Hentbol topu gereklidir. Çeviklik ve karar vermeyi geliştiren bir oyundur. Öğrenciler “Sonbahar”, “Kış”, “İlkbahar”, “Yaz” şeklinde gruplara ayrılarak kendilerine bir köşe seçer ve oraya giderler. Gittikleri köşede seçtikleri bir oyuncuyu ortaya göndererek oyun başlar. Ortada olan öğrencilere hentbol topu verilerek, öğretmen mevsim isimlerini “Sonbahar-Yaz” ,”İlkbahar-Kış” şeklinde söyler ve o grup üyeleri de yer değiştirirken ortada bulunan öğrenciler yer değiştiren kişileri vurmaya çalışır, en sona kadar kalmayı başaran mevsim grubu oyunu kazanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here