Menu

Eğitim ve Öğretimin Yaşı Yoktur Konulu Kompozisyon

Eğitim ve öğretimin önemine her fırsatta değinmekteyiz. Eğitimin insan hayatında daima yön veren, insanın fikirlerinin oluşmasında en önemli faktör olduğunu ve eğitimsiz toplumların her alanda geri kalmışlığını görmekte duymaktayız.

Hayatımızda bu kadar önemli yere sahip olan Eğitim ve öğretimin yaşı yoktur sözü ne kadar doğrudur? Bu soruya cevabımız yalnızca insanın her aşaması, her adımı, her anı ve her karşılaştığından çıkarımları da derstir buda eğitimin bir parçasıdır gibi genel bir cevapla da karşılamakla birlikte, bunun birde akademik camiada ki yerine bakacağız.

Ülkemizde Eğitim öğretim ilköğretim ile birlikte başlamakta sonrasında ortaöğretim, lise son olarak üniversite olarak 16 yıl, bazı üniversitelerde yabancı dil hazırlık sınıfı ile birlikte 17 yılı bulmaktadır. Buda insanın ortalama okula başlama yaşının 7 olduğunu düşünürsek 25 yaşına kadar okul hayatını eğitim öğretim hayatını sürdürdüğünü görmekteyiz. Bu eğitimin üzerine 2 yıllık yüksek lisans ve daha ötesini düşünenler için en a 4 yıllık doktora ile bu 32’li yaşlara kadar sürebilmektedir.

Bunun yanı sıra kazanılan meslekle ve görevi yerine getirilen meslek ile alakalı tüm bilgiler kritikler her zaman eğitim öğretim hayatında karşılanamamakta, bunun tecrübe ve daha ilerisi olan bilginin oturması gelişmesi ve yeni bilgilerin katılması da eğitimin hala devam ettiğini simgeler. İnsanın ömrü boyunca eğitim ile iç içe olduğu, ölene kadar daima öğrenimine hem akademik mesleki anlamda hem de hayati, yaşam anlamında eğitime devam ettiği görülmektedir.

Eğitim ve öğretimin yaşı yoktur sözü bir bu anlamda doğrudur birde imkân anlamında baktığımızda okuma yazma bilmeyen veyahut üniversite eğitimine, okul eğitimine devam etmek isteyen her yaştan insan eğitimine okullarda da devam edebilmektedir. Örneğin üniversitelerimizde ki 50 ve 60 yaşlarında insanların bile sıralarda eğitim alıyor olması bu sorunun cevabının Evet olduğunun bir başka göstergesi. Hangi alandan bakarsak bakalım eğitim ve öğretimin yaşının olmadığını bize göstermektedir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.