Egzama Nedir? Neden Olur?

Egzama deri hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır, tıp dilinde “dermatit” olarak bilinmektedir. Ortaya çıkmasının fizyolojik sebepleri olduğu düşünülmektedir. İltihaplı döküntüler cildin pul pul kırmızı lekeler oluşmasına neden olmaktadır. Cilt hastalıklarında en sık görülen egzama için bilimsel çalışmalarda dahi sonuçlara ulaşılmaktadır. Temas egzaması, kalıtsal egzama, sinirsel egzama ve yağlı deri egzamasıdır. Toplumda hastalığa yakalanan ve tedavi için başvuranların sayısı haylice düşüktür. Egzama tedavisi için mutlaka uzman hekimlere başvurulmalı tedavi süreci beklenilmesi gerekmektedir. Egzama hastalarının karşılaşacağı belirtiler genelde aynıdır. Göz önünde bulundurarak en kısa sürede cilt doktoruna giderek tedaviye başlayabilirsiniz. Erken teşhis sayesinde bir çok sorunun önüne geçilebilmektedir. Egzama türüne bağlı olarak oluşan farklılıklardan bahsedilebilir. Egzama türleri arasında temas ile bulaşan hastalıklarda bulunmaktadır. Çocuklarda bulunan egzama kendiliğinden iyileşme durumu mümkün olurken yetişkinlerde tedavi edilmesi gerekmektedir. En azından hastalığın çözülmesi ve iyileşme sürecini etkilemek amaçlı uzman doktorlara başvurulara önerileri alınmalıdır.

Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Alerjen maddeler: Alerjen maddeler özellikle çocuk yaşlarda olan hastalarda görülen durumlardandır. Süt, fıstık, yumurta, köpek, ev tozu, kedi ve bazı maddelerin tüketimi sonucunda egzama görülmektedir. Vücuda temas eden saç boyası, parfüm, deodorant dahi egzamayı tetikleyebilir. Bünyenin alışkın olmadığı maddelere teması sonucunda egzamanın başlangıcına rastlanabilir. Vücut stres altında kalması durumunda dahil egzama kendisini gösterebilir. Stressiz ortamda olmak hastalıkların önüne geçebilmektedir.

Ciltte tahriş: Egzama cilt tahrişi sonucunda rastlanan hastalıklardandır. Cilde temas eden, şampuan, sabun, krem, parfüm, deterjan, çamaşır suyu temasında egzama lekeleri görülür. Cilde sürülecek olan maddelerin cildin doğal seviyesini bozarak rahatsızlıklar verebileceği gerçektir. Vücudun doğal yağ seviyesini düşüren maddeler egzamaya neden olabilmektedir.

Bağışıklık sistemi: Vücudun bağışıklık sisteminin düşük olması egzamanın oluşumuna ve sık sık tekrarlamasına neden olabilir. Egzama hastalığında yaygın olarak görülen alerjik durumlardır. Bağışıklık sisteminde bulunan sitokinlerin seviyeleri yüksek sayılarda olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here