Eklem Ağrısı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Genel olarak eklem nedir, sorusuna verilebilecek en doğru yanıt eklem vücudun hareket eden herhangi bir bölgesinde iki kemik arasında kalan çeşitli bağlarla ya da içindeki sıvıyla vücuda hareket kabiliyetini veren yapılardır. Eklemler iskelet sistemi ile kemiklerle beraber işlev kazanmaktadırlar. Bir canlının neredeyse tüm ömrü boyunca hareket ettiğini düşünülürse eklemlerin hayatın devamlılığı için ne kadar önemli bir kısım olduğu anlaşılmaktadır. Eklemlerde meydana gelecek herhangi bir hasar veya ilgili bölgenin hareket kabiliyetini kısıtlar bu da canlıya ciddi fiziksel zarar vermektedir.

Eklem Ağrısının Sebepleri

Toplumuzda genellikle eklem ağrıları olur fakat eklemler neden ağrır, konusunda aldatıcı bilgiler de sunulmaktadır. Eklem ağrılarını genellikle yaşı geçmiş olanlara yakıştırıyor olsak da, bu ağrılar kesinlikle yaşlılıkta görülür diye bir genelleme yapılması etik olmayacaktır. Fazla kilo problemleri, bazı spor aktiviteleri, yaşanan kazalar ya da çeşitli hastalıkların eklem ağrısına sebep olmaktadır. Özellikle psikolojik nedenlerden doğabilecek eklem ağrılarına rastlanabiliyor. Birçok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilecek eklem ağrıları böylelikle çok fazla rastlanabilen şikâyetler arasında yerini almıştır.

Hareket edilebilmesi için eklemlerimizin de minimum kas ya da kemiklerimiz kadar etkili bir durumdur. Otururken veya ayakta dururken vücudumuza destek almak veya işlevini gerçekleştire bilmek için eklemleri kullanıyorlar. Eklem ağrısı vücudun hareketlerini kısıtlayacağından ötürü günlük hayatta normal olarak işlerimizden ya da sevdiğimiz bir aktiviteden bizi alıkoyarak sıkıntı yaratır. Gerekli tedavinin yapılabilmesi için ilk şart ise eklem ağrısının neden kaynaklandığının teşhis edilmesidir. Teşhis kadarda eklem ağrıları nasıl tedavi edilir, konusu da oldukça önemlidir. Akupunktur Tedavisi veya Kaplıca Tedavisi eklem rahatsızlıklarında uygulanan tedavi türlerindendir. Kişinin isteği ve tercihi neticesinde dilediği tedaviyi kullanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here