Menu

Eklem Burkulması Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıklardan biri de eklem burkulmasıdır. Birçok nedenlerinin bulunduğu eklem burkulması özellikle erken müdahale gerektiren sağlık sorunları arasında bulunmaktadır.

Dolaysıyla bireyin eklem burkulmasına maruz kaldıktan sonrasında daha fazla acı çekmemesi açısından bu ayrıntı oldukça önemlidir.

Eklem Burkulması Nedir?

Eklem burkulması sorununun oldukça geniş bir tanımlaması bulunmaktadır. Eklem burkulması; Eklemlerde yer alan bağların veya çevresinde yer alan dokuların ani refleksler sonucu yırtılması veya da gerilmesi sonucu meydana gelmektedir.

En fazla el ve ayaklarda görülen eklem burkulmasının en belirgin niteliklerinden biri etkisini gösterdiği ilk dakikalardan itibaren oldukça acı verici olmasıdır. Dolaysıyla bu nedenden dolayı ilk müdahalenin bir an önce yapılması gerektiği sağlık sorunlarındandır.

Eklem Burkulmasının Oluşum Evreleri Nelerdir?

Eklem burkulmasının bazı oluşum evreleri bulunmaktadır. Eklem burkulmasının oluşum evreleri şunlardır;

 • İlk olarak oldukça şiddetli bir biçimde ağrımaktadır.
 • Birkaç saat sonrasında ise burkulan eklem çevresinde şişlik ve kızarıklıklar meydana gelmektedir.
 • Bu aşama sonrasında herhangi bir müdahale görmediği takdirde etkisini çok uzun süreler devam ettirebilmektedir.

Eklem Burkulmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Eklem burkulmasının birçok nedenleri bulunmaktadır. Eklem burkulmasının başlıca nedenleri şunlardır;

 • Kazalar
 • Darbeye maruz kalınması
 • Aşırı egzersiz yapılması
 • Binicililk sporu
 • Ani hareket edilmesi eklem burkulmasının başlıca nedenleridir.

Eklem Burkulmasında İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Eklem burkulması oldukça acı verici olduğundan ve etkisini çok kısa sürede gösterdiğinden hemen ilk müdahalesinin yapılması gerekmekte ve hemen sonrasında ise acil müdahale ekibine haber verilmelidir. Eklem burkulmasının ilk müdahalesi şu şekilde yapılmaktadır;

 • Burkulan kısım ilk olarak soğuğa tutulmalı: Bu sayede acının minimuma indirilmesi sağlanabildiği gibi aynı zamanda burkulan bölgede şişliklerin ve kızarıklıkların meydana gelmesi önlenmiş olunmaktadır.
 • Burkulan bölgenin üzerine buz kalıbı veya içerisinde soğuk su bulunan bir kab konulmalı: Bu işlem burkulma olayından hemen sonrasında gerçekleştirilmelidir. Buz kalıbının burkulan yere konulması çok daha faydalı olacaktır.
 • Hemen sonrasında ise burkulan yer bandajlanarak yükseğe çıkarılır: Yukarıdaki işlemler yapıldıktan hemen sonrasında burkulan bölge bandajlanır ve yüksekçe bir yere konulur. Bu arada soğutma işlemi en fazla 15 dakika sürmelidir. Bandajlamadan önce burkulan yere hafif masaj yardımıyla merhem sürülmesi acının hafiflemesine yardımcı olmaktadır.
 • Bu işlemlerden hemen sonrasında acil müdahale ekibi çağrılır ve tıbbi müdahalesi gerçekleştirilir. Eklem burkulması sorununda tedavi süreci genel olarak oldukça kısadır. Burkulma derecesine göre birey birkaç günlük tedavi sürecinden sonra günlük yaşantısına tekrar kaldığı yerden devam edebilmektedir. Makalemizde eklem burkulması nedir nedenleri nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Eklem burkulmasına maruz kalındığı takdirde mümkünse ilk müdahale yapılmalı ve mutlak olarak sağlık ekiplerine haber verilmelidir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.