Menu

El Ağrısının Nedenleri

Uzun süreli bilgisayar başında çalışan, örgü ören ve el işi yapmak zorunda kalan kişilerde görülen rahatsızlıklar. Karpal tünel ve Ulnar oluk sendromunun belirtileri olabilir, dikkat edilmediği sürece hareket kabiliyetinde kısıtlamalarla başlayarak ilerleyen zamanlarda şiddetli ağrılar yaşatabilir.

El bilek kanalı hastalığı olan “Karpal Tünel”, median sinirin el bileğinde sıkışması sonucunda olmaktadır. Baş, işaret ve orta parmakta ağrılar, karıncalanma ve uyuşma ile kendisini gösteren hastalıktır. Orta ve ilerleyen yaşlarda rastlayan rahatsızlıktır. Mesleki olarak bilek hareketinin tekrarlayıcı olması bileklerin baskı altında kalmasına neden olur. Bilgisayar kullanmak, yazı yazmak, örgü örmek bu hareketlerin içindedir. Şeker hastalığı gebeliğe bağlı su ve tuz tutulmasından dolayı da olmaktadır.

El Ağrısının Tedavisi

Önlemlerin alınarak hastalığın önlenmesi çok önemlidir. Böyle durumlarda sinirlere olan baskıların azaltılması gerekmektedir. Bu halde devam etmesi durumunda kalıcı hasar oluşabilir. El fonksiyonlarında kalıcı kayıplara neden olabilmektedir.

Tıbbi süreci boyunca gece atelleri kullanılır. Yeterli iyileşme olmaması durumunda cerrahi yöntemler uygulanarak basit bir ameliyat oluru. Bazı durumlarda fiziki tedaviler iyileşme sağlayabilmektedir.

Erken tanı ve tedavi önemlidir. Kişi hislerde bunu hissettiği takdirde uygulanacak yöntemler sayesinde tedavi sağlayabilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.