Menu

Elektrik Olmadan Önce İnsanlar Nasıl Yaşardı

Elektrik Olmadan Önce İnsanlar Neler Yapardı, Elektrik Olmadan Önce Yaşam Nasıldı

Elektrik olmasan insanların yaşamları daha zorlu ve çetin geçmekteydi. Günümüzde basit icatlar ve aletleri her alanda kullandığımız gibi hayatımızın her alanında yer edindiler. Her iş için kullanırken kapsamlı olarak hayatımızın içersinde olmaktaydı. Yıllar öncesinde elektrik olmadığında insanlar nasıl yaşamlarını devam ettiriyorlardı?

Elbiseleri ütülemek için kötü ütüleri kullanılırdı. Makineler olmadığından dolayı çamaşırlar bulaşıklar elbiseler elde yıkanır öyle temizlenirdi. Yemeklerini odun ve taş fırınlarda pişirilirdi evde şömine tarzı yerler olurdu hem ısınmak hem de yemeklerini pişirmek içindir. Lamba, ampul yerine gaz lambaları, çıralar ve mumlar yoğunlukla kullanılırdı. Buzdolabı yerine yerin altında çukurlar kazılırdı soğuk olup meyve ve sebzelerin bozulmaması sağlanırdı. Tarım faaliyetlerinde ve yolculuklarda hayvan güçlerinden faydalanılırdı. Haberleşme alanında güvercin ve postacılar kullanılırdı. Evlerde televizyon seyretmek yerine sohbetler ve hikayeler anlatılırdı.

Günümüze göre yaşam şartları oldukça zordu. Bugün elektrikli aletler her alanda aktif olarak kendisini gösteriyor. Hayatımızın en önemli buluşlarından birisi elektrik olmalı.

gaz lambası

gaz lambası

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir