Menu

Elektrikli Aletler Keşfedilmeden Önce İnsanlar Yaşamları

Elektrik Olmadan Yaşam Nasıldı, Eskiden Hayat Nasıldı, Eskiden Günlük Yaşam Hakkında Bilgi

Elektrik olmadığı zamanları kafanızda canlandırmanız gerekebilir, birazda aile büyükleri tarafından anlatılanlara kulak verdiğimiz zaman insanların yaşamlarını daha iyi anlayabilirsiniz. Sizler için elektrikli aletlerin olmadığı zamanlara dair bilgi verici yazı yazmayı düşündük aslında bunun cevabı büyüklerimizin geçmişinde.

Elektrikli aletler olmadığı zaman annelerimiz çamaşırları makinede değil leğenlerde yıkardı onunla birlikte buz dolabı olmazdı yiyecekler bozulmasın diye az miktarda alıp evin içerisinde saklanırdı, imkanları olanlar ise yerin altına çukur açardı daha serin olduğundan dolayı oraları dolap olarak kullanırdı. Akşamları televizyon olmadığından dolayı evde sohbet ve muhabbet olurdu büyükler bir kenarda oturur konuşur küçükler ise oyun oynardı yada susup onları izlerdi.

Günlük hayatlarında bunlar dışında tarımcılık yapanlar elleri ile toplardı mahsulleri traktörde olmadığından dolayı ekip biçmekte hayvan gücüne dayalı olmuştur. Haberleri sokakta dolaşan çocukların sattığı gazetelerden alırlardı. Erkeklerin gün içerisinde zamanları kıraathanelerde geçmekteydi.

eskiden yaşam istanbul

eskiden yaşam istanbul

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir