Menu

Enerji Kaynaklarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Enerji Kaynaklarını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Elektrik, Su, Doğalgaz ve Petrol Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Dünyamızın geleceği ve hayatımızın rahat bir şekilde devamını sağlamak adına enerji kaynaklarından faydalanırız. Enerji kaynakları dikkatli şekilde kullanılarak bunların zararlarının önüne geçilmesi gerekir. Enerji kaynaklarını 4 ayrı grupta sınıflandırabiliriz su, petrol, elektrik ve doğal gaz adı altında dikkat edeceklerimize bakalım.

Elektrik
Barajlar ve nükleer santraller sayesinde üretimi sağlanır. Büyük miktarda üretim olup depolanamadığından dolayı devamlı şekilde elektrik tellerinde enerji bulunur. Ülkemiz kendi enerji ihtiyacını karşılayamadığından dolayı dış ülkelere bağımlı bir şekilde imkan sağlıyor.

Doğal Gaz
Dış ülkelere bağımlı olduğumuz enerji kaynaklarından. Ekonomik olarak diğerlerine göre daha tasarrufludur. Ülkemizde sıklıkla yaşanan doğalgaz zehirlenmelerine karşılık gerekli önlemler alınmalı. Evde oluşacak kaçaklar için yılda 2 defa kontrollerini yaptırmalıyız.

Su
Kendi ihtiyacını kendi karşılayan enerji kaynağımız sular bol miktarda bulunur. Ülkemiz yarımada konumunda olduğundan dolayı su alanında sıkıntı yaşamayız. Su tüketirken tasarruflu ve ihtiyacımız doğrultusunda yapmamız gerekir.

Petrol
Ülkemizde çok az miktarda çıkartıldığı gibi halen dış ülkelerden ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Ülke ekonomisi için oldukça büyük kayıp olur. Temiz ve güvenli yakıtlar kullanmamız gereklidir. Gerekmediği sürece toplu taşıma araçlarını kullanalım.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.