Ergenlik Dönemi Nedir?

Ergenlik dönemi kız ve erkek fark etmeksizin kişilerde görülen durumdur. İki cinsiyet için önemli dönemlerden olup, ebeveynlerin dahi sorumluluğu arttığı dönemdir. Olaylara ılımlı yaklaşılmalı, insanları dinlemeli ve sakinliğimizi her zaman korumalıyız.

Ergenlik dönemlerinde istekleri farklı olacaklarından anlayışlı karşılanması gerekir. Ergenlik dönemi hakkında geniş bir bilgi doğrultusunda yapılabilecekler.

Odalarının devamlı temiz ve özenli olmasını isterler. Ebeveynleri tarafından takdir edilmek onların gururunu okşamaktadır. Kendisine güvenlerini kazanır, karşılarına çıkacak olan engelleri aşabileceklerini öğrenirler. Ailesinden uzaklaştıkları gözlemlenir ama en çok ailelerinin yakınlarında olmalarını isterler. Hayatlarında karşılaşacakları sorunların cevabını ailelerinden beklerler. Yetişkinlerin dünyasına misafir olarak onlardan yardım beklerler. Yaptıkları etkinlikler doğrultusunda aileleri tarafından desteklenerek takdir edilmek isterler. Yetenekleri ve becerilerini göstererek tek başına ayaklarının üzerinde durabileceklerini herkesin anlamasını isterler.

Ergenlik dönemi erkekler ve kızların vücutlarının gelişme dönemidir. Tam bir erkek ve kız olarak yaşamlarına devam edebilecekleri dönemi gösterir. Fiziksel olarak beklenmedik gelişimler görülür. İlkokul dönemlerinde olan çocuk giderek yerine bilgili ve gelişmiş birey gelir. Aile bağlılıkları ön plana çıkarak kendilerini gösterirler. Kız çocuklarında daha zorlu geçeceğinden dolayı anne desteği beklenir. 15-17 yaşlarda başlayan değişimler 18-21 yaşlarına kadar devam eder. Yaşamlarında kendilerine göre otoriter kurmaya çalışırlar. Arkadaşlık ilişkilerini geliştirerek ergen hale gelirler. Anne ve babasının yaşamından sahiplendikleri alışkanlıkları onlara katkı sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here