Eriğin Faydaları Nelerdir

Erik ince çabuklara sahip, daha çok yeşilimsi renklere sahip olan yaz meyvelerindendir. B vitamini bakımından zengin olması ile Anadolu topraklarında yetiştiği bilinmektedir. Ekşimsi bir tadı olduğu gibi uzun süre bekletilmelerinde tatlandırmalar çok daha farklı olmaktadır. Eriğin içerisinde bulundurduğu vitaminler bakımından oldukça faydalı olmaktadır.

Sinir sistemini güçlendirir, hislerin kuvvetlenmesini sağlayan etkisi bulunmaktadır. Eriğin sulu olması ve ekşimsi tadıyla birlikte gelen mineraller sayesinde böbreklerin çalışmasını sağlar. Karaciğer rahatsızlıklarına birebir gelmektedir. Erik lif bakımından zengin olması şifa sağlamaktadır. Özellikle kadınları ilgilendiren Östrojen hormonu seviyesini yükselterek menopoz dönemine girmelerini geciktirmektedir. Vücuda güç vererek bedensel ve zihinsel anlamda yorgunlukları geçirmektedir. Bağırsakların düzenli olarak çalıştırıp hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücü etkisi olmasıyla idrar yollarda kumlanma ve taşlanmalara birebir olmaktadır. Yüksek miktarda antioksidan içermesinden dolayı vücutta oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçmesini sağlamaktadır. Astım, öksürük, soğuk algınlığı gibi durumlarda erik koruyucu etki sağlamaktadır.

Bağırsaklar: Liflerin bulunması bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar, bağırsak kurtlarından kendisini koruyarak önlemektedir.

Astım: Bir çok hastalığı önlediği gibi kalp, inme, kalp krizinin yanı sıra bronşit gibi rahatsızlıkları önlemektedir.

Göz sağlığı: Gözlerin ihtiyacı olan besinleri karşılayarak sağlıklı şekilde görmesini sağlamaktadır.

K vitamini: Magnezyum ve mineral ihtiyacımızı giderir. Vücudumuzun emilim yapması oldukça önemli olduğundan dolayı dikkat edilmelidir. Kuru erik, menopoz dönemi ve sonrasında kemiklerin erimesini önlemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here