Menu

Eskimoların Hayatı Kısa Özeti

Eskimoların Hayatı, Eskimoların Yaşamı Nasıldır, Eskimolar Evleri Hakkında Bilgi

Eskimolar yaşamlarını soğuk bölgelerde sürdürürlerdi. Genellikle kuzey kutuplarında yer alan kanada Kanada, Sibirya, Alaska ABD ve Rusya kuzey sınırlarında olurlardı. Yaşamlarını sürdürenler genellikle evlerini soğuk buz parçalarından yaparlardı. Karları bir araya getirerek kubbeli evlerde yaşamlarını sürdürürdü.

Nüfusları tarih boyunca çok olmamaktadır 50.000 den fazla olmayıp zamanla muhtelif yerlere dağılarak günümüzde yaşayanlar kalmamıştır.

Yaşamları boyunca kubbeli evlerde hayatlarını sürdürdüler soğuk bölgelere devamlı yaşamışlar ve alıştılar. Yaşadıkları yerler yıl boyunca kar altında olduğundan yemek ihtiyaçlarını balıkçılık ve avcılıkla yapmaktadırlar. Balina avcılıkları genelde yapılır yanı sıra ren geyiği ve sığın avlarlar.

Isınmak için evlerinin yalıtımları önemli olup genellikle yaptıkları kubbeli evlerde soğuk havanın içeriye girmemesi için geçici olarak kapı kullanırlar bunun dışında yerin altından kapı yaparak kapatırlar.

Eskimolar giyim konusunda avladıkları hayvanların kürklerinden kendilerine elbise yaparlar. Hayvan kürkleri sıcak tuttuğundan dolayı yaşamlarını sürdürmeleri için ısınma ihtiyaçlarını karşılamış olurlar.

eskimolar

eskimolar

8 Yorum
  1. ilkim Şubat 28, 2014 / Cevapla
  2. furkan Kasım 26, 2014 / Cevapla
  3. melike Aralık 7, 2014 / Cevapla
  4. aleyna Nisan 17, 2015 / Cevapla
  5. aleyna Nisan 17, 2015 / Cevapla
    • isimsiz Mayıs 20, 2015 / Cevapla
  6. Ziyaretçi Aralık 9, 2015 / Cevapla
  7. Oktay Ocak 4, 2016 / Cevapla

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir