Esneme Nedir? İnsanlar ve Hayvanlar Neden Esnerler?

Esnemek insanların ve canlıların kendi istemlerinin dışında gerçekleşen reflekstir. Eseme kişilerin yüz ifadesinin değişmesini sağlar. beyinde gelen hipotalamus’da gerçekleşen olaylar insanları etkilemektedir. İnsanların yorgun oldukları zaman daha çok esnediklerine şahit olursunuz. Vücudumuzdaki kanda oksijen yetersizliğinden dolayı esneyerek oksijen ihtiyacımızı karşılarız. Araştırmalar sonucunda esneme aslında önemli bir işleve sahip olduğu öğrenildi.

Canlılar ilk esnemeye anne karnında başlar. Anne karnında esnemeye başlayarak oksijen ihtiyacını karşılar. Esneme ile uykumuz geldiğini biliriz, esneme ile beraber beynimiz uykuya geçmemek için bastırmak amaçlı kullanır. Esnedikten sonra kısa süreli de olsa uykumuzun açıldığını fark ederiz. Her insanda esneme duygusu yaşanır. Canımız sıkıldığında veya yorulduğumuzda esnemek isteriz.

Esneme sırasında ağzımızdan ve burnumuzdan nefes almaktayız. İnsan ağzı kapalı olduğu esnemeye çalışmaması gerekir, tehlikeli olacağından kişiler ağzını açarak esneyebilirler. Gece uyumadan önce esnemek vücudumuzu rahatlatarak oksijen ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Hayvanlarda insanlar gibi esner. Dikkat edildiği zaman hayvanlarında uykusu geldiği zaman ağzını sonuna kadar açmaktadır. Esneme sırasında insanlar kendilerini ortaya çıkartırlar. Sık sık karşılaşılan esneme durumu kişilerin aldığı nefese de bağlı olabiliyor. Bize esnemeyi hatırlatan durumlar uykumuzu getirebilmektedir.

Esnediğimiz zaman vücudumuzdaki organizmalarımız kendisini sakinleştirdiği gibi rahatlamamızı sağlar. Stresi ve sorunları atarak kendimizi daha iyi hissederiz. Heyecanlandığımız zaman dahi kendimizi toparlamamız için esnemekteyiz.

Esneme bulaşıcı mıdır?
Esnemek ile ilgili yazıyı okurken dahi esneyebilirsiniz. Başkasını esnerken görmeniz kaçınılmaz olmaktadır. Evet düşündüğünüz gibi bulaşıcıdır. Beynimiz esneme ile ilgili uyarılarak esnememizi sağlamaktadır. İstem dışı olduğundan dolayı düşünmek dahi bizi esnetebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here