Evde Hayvan Beslemek Sağlıklı mıdır?

Evcil hayvanlara verilen değer ve evcil hayvan besleme oranı gün geçtikçe yükselmekte. Ancak bu durum birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

Hayvanlarda Hastalık Bulunma Durumu

Araştırmalara göre, evcil hayvanların hastalık barındırma olasılığı çok düşük, ancak yine de tedbirli olmak gerekiyor. Aynı zamanda evcil hayvanlar, vahşi hayvanlara oranla daha az bakteri bulunan ortamlarda yaşadığı ve her türlü aşıları tam olduğu için hastalık taşıma oranları neredeyse bir insanla eşdeğer olur. Evde hayvan beslemenin getirdiği hastalık bazıları parazitler, astım ve evcil hayvan alerjisidir. Evcil hayvanlardan parazit bulaşma olasılığını düşürmek bizim elimizdedir. Aşıları tam olan hayvanlardan parazit bulaşma oranı çok düşüktür. Astım ise evcil hayvanlardan bulaşmaz. Astım kalıtsal bir hastalıktır. Evdeki hayvanlar bir insanı astım yapmaz, fakat astımlı hastaları kötü etkileyebilir. Evcil hayvan alerjisi ise ilaçlar ve aşılar ile tedavi edilebilir.

Evde Hayvan Beslemenin Yararları

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre evde hayvan beslemenin insanlar üzerindeki en büyük etkisi psikolojik etkileridir. Evcil hayvan besleyen insanlar genel olarak neşeli ve hayat doludur. Hayvan beslemenin getirdiği sorumluluk duygusuna sahiptirler ve düzenlidirler.

Evde Hayvan Beslemenin Çocuk Gelişimine Etkileri

Evcil hayvanların çocuklar üzerinde de çok büyük ve gözle görülen etkileri vardır. Bunlardan en önemlisi çocuk yaştan hayvan besleyen insanların bağışıklığı çok güçlüdür ve hasta olma riski düşüktür. Aynı zamanda sosyalleşmeyi öğrenirler ve sırlarını paylaşabilecekleri bir dostları olduğuna emindirler. Diğer canlılara sevgi duymayı ve saygı göstermeyi öğrenirler. Daha rahat ve korkusuz olurlar ve eğer evcil hayvanları hastalanırsa veya ölürse, bu gibi zor durumlarla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenirler. Zamanla, evcil hayvanların bakımı sebebiyle sorumluluk almayı öğrenirler, sorumlu ve düzenli bir birey olarak yetişirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here